a out m, gannQi q kAvrn Het Kijkduinshoofd Rens Schendelaar Ritme van eb en vloed Onder normale weersomstandighe den is het in ons land twee keer hoog water en twee keer laagwater per 24 uur en 50 minuten. Dit ontstaat door de aantrekkingskracht van de maan op het water. De maan trekt als het ware aan het water, waardoor het in de zeeën een bepaalde kant op beweegt. Omdat de aarde draait is de plek waar de maan het sterkst aan het water trekt steeds verschillend. Hier door ontstaan twee getijgolven die zich over het aardoppervlak bewegen. Ze lopen door alle oceanen en aangren zende zeeën. De getijgolven die de Nederlandse kust bereiken komen van uit de Atlantische Oceaan via Het Kanaal en via de noordelijke ingang van de Noordzee. De tijden waarop het hoog- en laagwa- ter is aan de Nederlandse kust lopen sterk uiteen. Het getij verschuift in bijna 12 uur van het zuidwesten naar het noordoosten van Nederland. Dat betekent dat er per kustplaats een groot verschil kan zitten tussen de hoog- en laagwaterstand. In Zeeland is dit hoogteverschil het grootst. Vanaf daar neemt het in noordelijke richting gelei delijk af, tot in de buurt van Den Helder. Daar zit dus het minste verschil tussen de waterstanden bij hoog- en laagwater. Vanaf Den Helder neemt het verschil in oostelijke richting weer toe. Bij opko mend water fungeert de zandplaat Noor- derhaaks (Razende Bol) als buitendelta voor het aanlopende water uit de Noord zee richting het Marsdiep. Dit is vanaf de Dijk zichtbaar aan de hoge golven die in de branding van de zandplaat uiteen slaan. In vol tij wordt via het Marsdiep maar liefst tien miljoen kubieke meter de Waddenzee ingeperst. Dat wil zeggen 40 procent van het totale Waddenzeewater, en wel met een snelheid van 3 a 4 kno pen (circa 6,5 km/u), gemeten een halve meter onder het wateroppervlak. De stroomsnelheden nemen nog verder toe in het Marsdiep. Even ten noordwesten van Den Helder heeft het Marsdiep een gemiddelde diepte van 45 meter, de loca tie is bekend als De Helsdeur. Zeewering Eeuwenlang verdedigden de bewoners van Den Helder en Huisduinen zich met dijkjes tegen de zee en de stroming. Vergeleken met de huidige zeewering waren het eenvoudige lage dijkjes die De situatie van het Kijkduinshoofd, en de aansluitende Kijkduinsglooiing op de hoogwaterlijn tegen de duinvoet in 1786. Rechts Huisduinen. Detail van de tekening 'betreffende metingen der stranden en duinen'. (Collectie Rijkswaterstaat, Noord-Hollands Archief, NL-HlmNHA_269_0309) 14

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 14