Een ansichtkaart met een verhaal Maarten Noot Onlangs werden ons een aantal oude ansichtkaarten aangeboden om in te scannen. Bij nader inzien bleek dat de vereniging al deze ansichten al in de beeldbank had. Een kaart sprong er echter uit, waarbij de beschreven achterkant van de kaart het meest interessant was. winkel 'Het Huis met de blauwe Stoep' op de hoek Spuistraat - Spoorstraat. Hij was niet alleen gespecialiseerd in ansichtkaarten, maar zag blijkbaar ook brood in het slopen van huizen en schepen. Zijn zoon Salomon (Den Helder 1877 - Sobibor 1943) volgde hem als winkelier op. Jacob Nathan Op de ansicht wordt verder vermeld dat later de 'Helena' ook in de Binnen haven werd gesloopt. Wederom staat in het Vliegend Blaadje vermeld dat het houten barkschip 'Helena' liggende bij scheepswerf De Hoop op 8 februari 1905 publiekelijk met alle inventaris zou worden geveild. Helaas werd niets vermeld over de eventuele sloop. Volgens de ansichtkaart werden beide schepen gebruikt voor de houtvaart. Die houtvaart vond plaats vanuit Scandinavië. Tevens staat er geschre ven dat ze waren uitgerust met wind- pompen. Onderzoek wijst uit dat hiermee pompen op windenergie worden bedoeld. Er stonden dus windmolens aan boord die de bilge- pompen aandreven. De foto is genomen aan de Binnenha ven ongeveer ter hoogte van scheeps werf 'De Hoop' richting Nieuwe brug (vanaf 1908 Ankerparkbrug). Op de voorgrond staan een paar jongens, die op de achterkant met naam worden genoemd, namelijk Groot en Van der Ploeg. Ook wordt de naam van het schip rechts op de foto genoemd, de bark 'Betty' uit Christiana, Denemar ken. Het ligt daar voor de sloop. Ach ter de scheepsnaam staat tussen haak jes 'jood Prins'. Het Vliegend Blaadje van woensdag 29 november 1905 maakt alles duidelijk: 'Zaterdagmid dag is hier van Gravesend binnengeko men het Noorsche barkschip 'Betty', het welk door den heer J.N. Prins is aangekocht om gesloopt te worden' Jacob Nathan Prins (Den Helder 1845 - Den Helder 1912) was koopman en had zowel een winkel aan de Kruisweg, later vernoemd in Kanaalweg, als de Detail uit een overzichtskaart van de Binnenhaven uit 1884. De situatie was in 1905 niet veel anders. Rechts scheepswerf 'de Hoop' en links bij de Nieuwe Brug scheepwerf 'de Lastdrager'. (Noord-Hollands Archief, NL-HlmNHA_560_1908) Prins ligt begraven op de Joodse begraafplaats in Huisduinen. Zo heb je een mooie foto, maar dan ineens heb je een heel verhaal bij de foto, waardoor deze veel meer waarde heeft gekregen. Maar als iemand iets meer weet over de genoemde jongens op de foto willen we dat graag weten. n a w 13

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 13