Hooiberg op boerenerf (bij Hoorn), tekening op papier met pen en penseel. (Collectie Rijksmuseum Amsterdam, RP-T-1993-30) welke Dick een uur voor zijn dood schreef zou moeten vervolgen". Zij vertelt in deze brief dat ze hun jongen ontzettend missen, 38 jaar voor hem gezorgd en nu is alles weg, leeg en doelloos. Zij ontvingen vele brieven met innige deelneming en wisten niet dat zijn kunst op zo'n hoog peil stond. Ze eindigt deze brief met: "de beste wensen voor je gezondheid en harte lijke groet". Op 15 september 1940 overleed Dick Ket op 37-jarige leeftijd aan een hart stilstand. Onder grote belangstelling is hij te Bennekom op 20 september ter aarde besteld. Ket is begraven op de begraafplaats achter de kerk van Ben- nekom. Dit familiegraf is door de gemeente Ede in onderhoud genomen zodat het niet verdwijnt. Zijn moeder Juliana Christina Otten, geboren op 21 juli 1874 in Den Hel der, overleed op 13 januari 1949 te Ede. Zijn vader Lippe Ket, geboren op 22 januari 1873 te Smallingerland stierf op 5 maart 1960 te Ede. RKB Het grootste deel van zijn brieven zijn in het bezit van het RKB, Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis. Ook de brieven aan Géri van der Zee en een geïllustreerde brie&aart aan familie van der Zee zijn in het archief. In 2014 en 2017 zijn brieven en foto's uit de nalatenschap van Dick Abbenes geschonken aan het RKB. De ouders van Dick Ket waren bevriend met de ouders van Dick Abbenes. Oeuvre Dick Ket wordt gezien als één van de belangrijkste nieuwe realisten in Nederland. In 1937 kocht het museum in Arnhem het eerste werk van Dick Ket, velen zou den volgen. Met ruim 400 wer ken heeft museum Arnhem de grootste collectie van Neder land. Ook andere musea zijn in Zelfportret met baret van Dick Ket (1902-1940), 1933 gedateerd Arnhem. Schilderij met olieverf op paneel. (Collectie Gemeentemuseum Arnhem, IB00035618) het bezit van werken van Dick Ket, zoals het Rijksmuseum, Gemeente museum Den Haag, Centraal museum Utrecht, Stedelijk museum Amsterdam, De Fundatie in Zwolle en Museum More in Gorsel. Prijzen In 1932 kreeg Ket de Willink van Col- len-prijs voor een getekend portret van de Vader zittend op een stoel met hoed en cape, (Gemeentemuseum Den Haag). In 1935 verleende koningin Wilhel- mina de schilder de gouden medaille voor Zelfportret met baret, (Stedelijk museum Amsterdam). Bronnen: Archief Alkmaar: geboorteakte. Expositie artikel: Heldersche courant 1934. Brieven: RKD - Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis, Den Haag, Collectie Dick Ket, nummer toegang 0348. Foto: Tentoonstelling Museum voor Moderne Kunsten Arnhem in 2009. 12

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 12