Dick Ket 1902-1940, magisch tekenaar, schilder en graficus. Dini Bellinga Niet bij iedereen zal hij bekend zijn, toch is hij een Bekende Nieu- wedieper, een BN 'er maar dat niet alleen, hij is nationaal en inter nationaal een bekendheid. Mijn eerste kennismaking met het werk van Dick Ket was in het Frisia Museum te Spanbroek. Speciaal zijn portretten en stillevens bewij zen zijn bijzonder talent. Zelfportret van Dick Ket op papier met potlood en krijt. Gesigneerd: "1 FEBRU ARI - 1926 D. Ket". (Collectie Rijksmu seum Amsterdam, RP-T-2010-59) Dick Ket zijn leven Dirk Hendrik Ket werd geboren op 10 oktober 1902 aan de Binnenhaven 15 te Den Helder. Zijn ouders zijn Libbe Ket, geboren in Smallingerland (Friesland) en Juliana Christina Otten, geboren in Den Helder. Libbe Ket, de vader van Dick, was militair assistent-apotheker; een nerveuze man, die vroegtijdig met pensioen ging. Zijn moeder was een domine rende vrouw. Dick Ket zijn leven ging niet over rozen, hij werd geboren met een aan geboren hartafwijking, een defect aan het kamertussenschot en vergroeiing van de hartkleppen, waardoor een plotseling einde mogelijk was. Zijn vroegste kinderjaren bracht Dick door in Den Helder. Waarschijnlijk heeft hij hier ook zijn eerste school jaar doorgebracht. Lang heeft Dick niet in Den Helder gewoond, in 1909 verhuist het gezin, door het werk van zijn vader, naar Den Haag, in 1920 naar Hoorn en in 1922 naar Ede en in 1930 naar Bennekom. Dick heeft ech ter altijd heimwee naar Den Helder en Den Haag gehouden, hij miste de frisse lucht van de zee. Ondanks zijn hartafwijking ging Dick normaal naar school, volgde een HBS-opleiding en tussen 1922-1925 volgde hij in Arn hem een tekenleraaropleiding. Zijn ouders waren overbezorgd voor hun enig kind, wat door zijn ziekte goed te begrijpen was. In 1929 kreeg hij opdracht van zijn ouders om een huis voor hen te ontwerpen. Niet alleen het huis in Bennekom, maar ook de ontwerpen voor de inrichting, zoals meubels en lampen. De gehele eerste etage werd zijn domein, met een ruim atelier en een kleine slaapkamer. Van augustus 1930 tot zijn dood op 15 september 1940 heeft hij op deze etage gewoond en gewerkt. De atelier woning, een wit blokhuis, aan de Prins Bernhardlaan in Bennenkom is nu een Gemeentelijk Monument. "De oude en de nieuwe stad". Een stadsgezicht met onder meer een houten ophaalbrug, zeventiende-eeuwse huizen en modernistische gebouwen. Linoleumsnede op papier, Dick Ket 1929. (Collectie Rijksmuseum Amsterdam, RP-P-1931-983) 10

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 10