nr. 16 gelegen bij de "roter Ansteu- erungstonne" Den Helder losgeslagen en dreef richting 325° 1000 m naar het noorden. Het Flugsicherungsschiff Hans Rolshoven van de Seenotdienst werd opgedragen de reddingsboei te bergen en naar Den Helder te bren gen. Op de Rijkswerf kregen de Rettungs- bojen onderhoud of werden gerepa reerd als ze waren losgeslagen en aan het strand waren aangespoeld. De kustvisserij Het was de kustvisserij vanaf 15 juli 1940 weer toegestaan te vissen echter met inachtneming van een aantal beperkingen. visserij kon plaatsvinden in de Wad denzee ten oosten van de lijn Den Helder-De Mok en ten zuiden van de lijn Noordpunt Texel-Harlingen. ieder lid van de bemanning moest een identificatiekaart bezitten en deze op aanvraag kunnen tonen. De kaart kon men verkrijgen bij de Hafenüberwa- chungsstelle; bij mist, slecht weer, sneeuw e.d. mocht er niet uitgevaren worden; het was verboden fototoestellen en seintoestellen mee te nemen; ook het meenemen van burgerpassa giers was verboden evenals het aanlo pen van andere havens; een uur voor zonsondergang tot een uur na zonsondergang behoorden de schepen in de haven liggen. Het was strikt verboden dat enig vaartuig zich gedurende de nacht buitengaats bevond. Bij het niet opvolgen van de Duitse voorschriften werd het vissen verbo den en volgden strenge straffen en verbeurdverklaring van het schip. Slot De eerste reddingsboei werd in de late herfst van 1940 afgeleverd en in het najaar van 1941 werden ze tot schroot verklaard. Spoedig bleek dat de red dingsboeien de nodige problemen opleverden. Ze waren in tegenstelling tot de normale maritieme boeien hoe kig en niet rond, wat een soort van draaikolk veroorzaakte. Verder gaat het verhaal rond dat de Rettungsbojen wel eens werden bezocht door vissersboten en dat er nadien wel eens spullen waren ver dwenen. Twee Rettungsbojen in onderhoud op de Rijkswerf. Van links naar rechts: het IJzermagazijn, Mastenloods en het gebombardeerde Victualiënmagazijn. (Collectie Piet Riteco) 9

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 9