Rettungsboje Jan van Tongeren Een Rettungsboje (reddingsboei) van de Duitse Luftwaffe op open zee. Op initiatief van Generalluft- zeugmeister en Generaloberst Ernst Udet (16.4.1896-17.11.1941) werd door het Reichsluftfahrt- ministerium een drijvende red dingsboei ontwikkeld om op open zee bescherming te bieden aan de bemanningen van boven zee neergeschoten vliegtuigen en schipbreukelingen, tot de komst van reddingsboten. De Engelsen noemden ze "Rescue Buoys" of "Lobster Pots" (kreeftenkooi naar hun vorm). De Duitsers legden tot eind 1940 circa 100 van zulke red dingsboeien tussen Engeland en het continent. De afmeting van de reddingsboei bedroeg 4 x 2,5 x 2,5 meter. Het had een circa 1,8 meter hoge toren met signaalmast en antenne op het hoogste dek. De boeien waren boven water voorzien van vier rode kruisen op een witte ondergrond. Aan de toren bevond zich een wit licht, dat op circa 1 km zichtbaar was. De reddingsboei bood plaats aan vier personen Het inwendige van de boei bevatte derhalve vier kooien (bedden), droge kleren en schoenen, verbandmiddelen en stabilisatiemiddelen, noodprovi- and, 25 liter drinkwater. Alles voor enkele dagen. Indien nodig voor meerdere personen. Verder een Halma en damspel. Bij dag werd een zwarte ankerbal, voorzien van een rood en geel gestreepte vlag, in de masttop gehe sen, 's nachts werd buiten het witte ankerlicht nog een rood en wit licht op de toren aangestoken. Hulpsigna len konden gegeven worden door het afvuren van rode en witte lichtkogels. Er bevond zich een draadloze zendin- stallatie voor het uitzenden van nood seinen. Verder stond er een rubber boot gebruik gereed klaar. Rondom de boei liepen dicht langs de waterlinie buizen, waaraan drenkelin gen zich konden vastklampen. Verder was er een trap aanwezig om de boei op te klimmen. In de toren van de boei bevond zich een redding ring met een 10 meter lange lijn, welke aan de uitgeputte drenkelin gen kon worden toegeworpen. Ondanks de zware ankerketting sloe gen de reddingsboeien door zware wind, golfslag en getijden los. Zo was op 16 november 1940 de Rettungsbojo Een rettungsboje gestrand. 8

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 8