R.H.B.S. Kerkgracht klas II-B. Bijgenaamd: 'In de hanebalken'. De RHBS was hier aan de Kerkgracht ondergebracht. dat dit alles van het allergrootste belang is. We volgen trouw het door het Nederlands Genootschap voorge schreven programma en maken ook werktekeningen van een stoomafslui- ter en om dit te kunnen doen neem ik het kolossale ding mee naar huis ach ter op de fiets. Na dat jaar weer een examen met gunstige afloop. Er rest nog één hindernis, de twee jaar durende afsluitende opleiding. Naar Alkmaar Inmiddels is bekend geworden dat als je echt leraar wil worden je daarvoor drie avonden in de week naar Alk maar moet reizen. Samen met twee andere studenten wordt er een reis- club gevormd en volgen we de lessen van 18.45uur tot 22.15 uur. Voordat we in de auto stappen gebruiken we de maaltijd met behulp van een molentje waaraan vier vorken zijn bevestigd. In Alkmaar krijgen we les van de heer Valter destijds chef tekenkamer van het Reactorcentrum in Petten, Ir Kreeftenberg, Ir Luiben en de heer Latjes. Halverwege de opleiding wordt bekend dat er op het examen hoogst waarschijnlijk opgaven voor gaan komen die betrekking hebben op inschakelverschijnselen waarvoor het nodig is dat kandidaten differentiaal vergelijkingen kunnen oplossen. Er breekt paniek uit want het is zeker dat deze kennis bij de meeste studenten ontbreekt. Halsoverkop worden er lessen hogere wiskunde ingelast welke worden gegeven door de toenmalige directeur de heer Bohlen. Wat een sensatie, we hangen aan zijn lippen. Niet eerder hebben we zo'n begena digd leraar meegemaakt. Binnen de kortste keren raken wij vertrouwd met de geheimen van de differentiaal- en integraalrekening. Het werd een hobby en tot op de dag van vandaag beleef ik er plezier aan. Het examen komt in zicht. De eerste keer lukt het niet helemaal. Wel ver krijg ik een aantal vrijstellingen maar het diploma wordt nog niet uitgereikt. Op zich niets bijzonders, er zijn ooit kandidaten geweest die zeven keer examen hebben gedaan alvorens het begeerde document aan hen werd uitgereikt. Dan nog maar een jaar heen en weer rijden naar Alkmaar maar nu nog maar voor één avond. En dan lukt het helemaal maar als je denkt nu volledig bevoegd leraar te zijn heb je het mis. Het is nuttig en nodig om ook nog een pedagogisch diploma te behalen want bij het ont breken er an wordt er 5% gekort op het lerarensalaris.De opleiding peda gogie is een verademing. Niet alleen worden we ingewijd in de beginselen van de psychologie maar ook de wet geving betreffende het onderwijs krijgt de nodige aandacht. Niet alleen techneuten maar ook adspirant lera ren van de hotelvakschool, de kap persopleiding en de zeevaart school nemen deel aan de opleiding. Onder de inspirerende lei ding van de heer Brinkkem- per (zeg maar Willem) spelen zich de meest doldwaze taferelen af tijdens de door de studenten te geven proeflessen. Na nog een diploma uitreiking wordt er een aanvang gemaakt met solliciteren. Bij de overheid Er verschijnt een vacature bij de Wapentechnische School op de Mari nekazerne Erfprins en omdat mijn ervaring opgedaan als leermeester bij de bedrijfsopleiding wapenelektronica bij de Bewapeningswerkplaatsen blijk baar in mijn voordeel werkt, word ik daar aangesteld. Gedurende de acht tien daaropvolgende jaren verbleef ik op gezette tijden in de van krijtstof vergeven lokalen van eerst het Zeefront, waar vanwege de hoge voch tigheidsgraad, naar werd beweerd door boze tongen, ook champignons werden gekweekt, later in de nieuwe aanbouw van de Wapentechnische school. Van de leraren aan de WTS werd verwacht dat ze van alle markten thuis waren en zodoende werd ik steeds meer belast met wiskundelessen hetgeen, na geruime tijd, uitmondde in een aanstelling als hoofd sectie wis- en natuurkunde. Na mijn veertigjarig ambtsjubileum te hebben gevierd hield ik het voor gezien en help ik alleen nog mijn kleinkinderen met hun huiswerk Wel blijft gelden: Lezen en leren is de eeuwige taak, Die noch de knaap, noch de grijsaard verzaakt. Aldus Petrus Augustus de Genestet. (1829-1861) 7

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 7