Vaktekenschool te volgen.Ook deze lessen werden gegeven op diverse locaties verspreid over de stad zoals het Gemeentelijk Lyceum aan de Hoofdgracht en de Muloschool in de Molenstraat. Het examen VEV-adspi- rant A werd met goed gevolg afgeleg- den er werd een aanvang gemaakt met de bedrijfsopleiding in de prak tijk van het elektrotechnisch installe ren onder auspiciën van de VEV. De lessen werden begeleid door de heren Henk Schoemaker en Jan Jolen. De theorielessen werden gegeven in een ruimte boven in de toenmalige Mon teurswerkplaats en het praktijkonder wijs vond plaats in een ruimte boven de werkplaats van de elektromonteurs die de walaansluitingen van de sche pen verzorgden. Na het behalen van het diplomaontstond de behoefte tot verdere ontplooiing en het opdoen van meer kennis hetgeen wellicht tot een betere positie op de arbeidsmarkt zou kunnen leiden. De enige moge lijkheid daartoe in Den Helder was de opleiding VMTO (voorbereidend middelbaar technisch onderwijs). Docenten aan deze opleiding waren Quant (algebra en meetkunde), Hop (natuur-en werktuigkunde) en Veth (rekenen).Ook Engels en Nederlands behoorden tot het vakkenpakket. Na twee jaar werd de naam van de opleiding gewijzigd in OBAO, oplei ding bewijs algemene ontwikkeling. In de jaren vijftig was er een groot tekort aan leraren bij het technisch onderwijs ontstaan en om hierin te voorzien werd het Nederlands Genootschap tot opleiding van leer krachten technisch onderwijs opge richt. Dit genootschap coördineerde de opleidingen, stelde de exameneisen vast en was de uitgever van diverse studieboeken. De opleiding OBAO werd afgesloten met een vier dagen durend examen in een technische school te Amsterdam. Examennum mer 103 was geslaagd en keerde ver moeid doch verheugd terug naar Den Helder. Hoe nu verder? De studie werd voortgezet met een twee jaar durende basisopleiding die was gehuisvest in het gebouw van de RHBS aan de Timorlaan. Eindelijk een echte school. Docenten waren Torley Duwell, Puhl, van de Water, Kreeftenberg, de Boer en Koke. Directeur en inspirator was de heer de Boer, hij was tevens leraar wis kunde aan het Gemeentelijk Lyceum. Het examen duurde twee dagen en werd gehouden in de Technische School aan de Sportlaan. Buitenge woon storend was dat juist gedurende deze twee dagen de tuin van de school werd onderhouden hetgeen gepaard ging met veel lawaai van een motor maaier. Ondanks deze ongemakken is het allemaal goed afgelopen en maakte ik me op om na de vakantie een nieuwe stap te ondernemen. Deze stap bestond uit een éénjarige voort gezette basisopleiding. Tijdens dit jaar slaan de twijfels toe. Waarom moeten aanstaande leraren elektrotechniek zich bezighouden met het construe ren van een baksschuifdiagram van een stoommachine? En waarom moet hij weten hoeveel klinknagels er zitten in de vuurkist van een locomotie&e- tel? En toch beweert onze docent calorische werktuigen, de heer Blom Klassenfoto van school 5 in 1946. Ik sta achteraan, tweede van links, tussen Anneke Geervliet en Cor Kruif. 6

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 6