heer Wolthuis. Hij leerde mij gedich ten te waarderen. Enige strofen die ik mij (uit het hoofd) herinner: Kan het zijn dat de lier die zo lang niet meer ruiste Die zo lang tot geen harten in dichtmuziek sprak Weer opeens vol verrukking en hemellust bruiste En in galmende stromen het stilzwijgen brak? hetgeen nogal eens rumoer opleverde De directie van de school zetelde ergens op een bovenverdieping in de Vakschool voor Meisjes aan de Mid denweg alwaar de directeur G.G. ter Meer werd bijgestaan door de admi nistrateur de heer Lastdrager. Een andere administratieve medewerker was de heer de Boer die o.a. de klas- Het gedicht van Isaac da Costa heeft een verborgen boodschap in zich. Het is een aansporing aan alle leden van de Helderse Historische Vereniging die in vroeger jaren hebben gepubli ceerd in Levend Verleden en die al een poosje niets meer van zich heb ben laten horen, om opnieuw de pen ter hand te nemen om opnieuw hun hart uit te storten. En dat hoeft niet persé in galmende stromen. Verder met het lerarencorps van de RHBS. Frans van mejuffrouw Nie- meier, Geschiedenis van mejuffrouw Klimp, Meetkunde van de heer van Soldt, Engels van mejuffrouw Hoog- erwerf, biologie van de heer Meijs, Aardrijkskunde van de heer Smith. Directeur was prof. dr. ir. Loen (hij woonde in Huisduinen en reed op een heel klein motorfietsje). Amanu ensis was de heer Boertjes en de con ciërge heette Stuivenberg, zijn bij naam was Ome Piet. Ambachtschool Na een verblijf van drie jaar waarin ik twee klassen heb doorlopen hield ik het voor gezien en koos ik voor de Ambachtsschool. Maar daar was niet gelijk plaats in de studierichting waar voor ik had gekozen, elektrotechniek. Gedurende drie maanden werd ik ingekwartierd bij een klas metaalbe werkers, waar ik overigens een paar goede vrienden aan heb over gehou den. Daarna alsnog elektrotechniek. Alweer trof ik het niet waar het de huisvesting van de school betrof. Ver spreid over heel Den Helder werd er onderwijs gegeven in de technische vakken. Een kleine opsomming: Alge meen vormend onderwijs in de School 5 (Vondelschool) aan de Parallelweg. Groen van Prinsteren school in de Koningstraat (met fietsenstalling in de Hoogstraat) Bankwerken, elektro- praktijk, houtbewerken en scheepma kers in een wonderlijke verzameling van hokken en schuurtjes in de Hert zogstraat achter het Lidwina zieken huis. Enige theorielokalen in de Tuin- dorpschool met daarnaast praktijklo kalen voor bankwerken en vuur-en plaatwerken. In dit laatste lokaal zwaaide de heer Aberson de scepter maar ook de voorhamer. Verder waren er ook nog enige lokalen in gebruik in de BLO-school in de Lorentzstraat voor bankwerkers en schilders. De lichamelijke opvoeding werd niet verwaarloosd maar we moesten er wel helemaal voor naar de Wezenstraat lopen alwaar de heer Middendorp gymnastiekles gaf in het gebouw van de roemruchte gymnas tiekverenigingOefening Kweekt Kunst, OKK. Leswisselingen gingen gepaard met tochten van het ene einde van de stad naar het andere seboeken verzamelde. Andere leraren waren: Monster (elektropraktijk} Ore- lio (bankwerken), Weidema (elektro en vaktekenen), van Delden(elektro), van Twigt en Bronder (algemeen vor mend onderwijs), Schippers, bijge naamd Rooie Dik (houtbewerken), Dijkstra (timmeren), Vogel(bankwerken) en Gorter(schilders).Conciërge was de heer de Wijn, wij noemden hem Flip en waarschijnlijk was dat zijn voor naam. Na twee jaar werden er dan door deze school "vakmensen" afgele verd hetgeen in de praktijk weleens wat tegenviel. Bedrijfsopleidingen De verdere scholing werd dan ook overgelaten aan de diverse bedrijfsop leidingen zoals Bemetel en VEV. Leerlingen die in dienst traden van de Rijkswerf of enig ander Marine onderhoudsbedrijf werden verplicht gedurende enige avonden per week de lessen aan de Gemeentelijke Avond 5

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 5