Maart 2018. De oud-journalist Dick Berts stoort zich aan de frameborden in de stemlokalen met het gestalte van burgemeester Schuiling. Alleen zijn hoofd ontbreekt en wie zijn hoofd in het daardoor ontstane gat steekt, kan op de foto met als boventitel:Vandaag heb ik het voor het zeggen.' Subtiele beïnvloeding van de kiezer', oordeelt Berts. De 'preciezen' vallen hem bij, maar de rekkelijken zien er een ludieke actie in. (Foto: DHFOTO) raadsverkiezingen ontstaat hevige turbulentie over het verplaatsen van de coffeeshop van de Koningstraat naar de Zuidstraat. Zie ook hierbo ven. Nagenoeg de gehele gemeente raad had bij motie gevraagd de proce dure rond deze verhuizing voorlopig stil te leggen. De verantwoordelijk wethouder Lolke Kuipers blijkt die procedure evenwel door te zetten, want dat zou juridisch niet anders kunnen. Gevolg: ontzetting en ver ontwaardiging in de boezem van de raad en bij omwonenden en de Vis- buurt. De gang van zaken was immers in de parkeerstand gezet. Dachten gemeenteraad en buitenwacht. Een motie van wantrouwen is in de maak. Kuipers ervaart het allemaal als een mes in de rug en treedt af, ook als lijsttrekker van D66. Het ambtelijk apparaat is met stomheid geslagen. De verkiezingskaravaan evenwel trekt blaffend verder. Het gerechtshof in Amsterdam bepaalt dat de kunstenaar Rob Scholte binnen 30 dagen het oude postkantoor aan de Middenweg moet ontruimen. Reden: de gebruiksovereenkomst die hij met de gemeente had gesloten is ontbon den wegens achterstallige betaling van 19 duizend euro voor gas, water en licht. Scholte noemt het een 'crimineel vonnis'. B en W betreuren het hele juri dische circus. Een 'Historische Fotoroute Den Helder' die laat zien hoezeer de stad verwoest is in de Tweede Wereldoorlog. Dit idee is bekroond met de gemeentelijke Cul tuurprijs 2018, tevens goed voor een bedrag van 5000 euro. De Cultuurprijs wordt overigens gedeeld met drie andere creatieve uitingen die elk ook een subsidie krijgen toegewezen. Heeft de chroniqueur nog wat te mel den? Jawel, een van de stationsklokken staat permanent op kwart voor zeven. Terwijl politieke partijen hakketak kend toewerken (overigens niks mis mee) naar de verkiezingen, publiceert de Helderse Courant enkele opmerke lijke cijfers: de marine kampt met 1305 vacatures voor militairen en 245 onbezette functies voor burgers. Werk zat dus! Dan komt 'de dag dat je wist die zou komen': woensdag 21 maart, gemeen teraadsverkiezingen. De stemlokalen zijn van half acht 's morgens tot negen uur in de avond open. Het totaalaan tal kiesgerechtigden in de gemeente is 45.258 en er worden 21.800 stemmen uitgebracht, een opkomstpercentage van 48,7 procent, landelijk om en nabij 55 procent. Beter voor Den Helder, een afsplitsing van de Stadspartij, komt met 6 zetels als grootste fractie uit de stembus. Het CDA eindigt met 5 zetels als tweede. De VVD behaalt 4 zetels, D66 halveerde van 4 naar 2 zetels. Een paar kleinere partijen verdwijnen uit de raad: Vrije Socialisten en Sociaal Lokaal. De Stadspartij krijgt een ongenadig pak slaag en houdt 2 van de oorspronkelijk 11 zetels over. De landelijk zwaar geteisterde PvdA blijft wonderwel stabiel met 2 zetels, even als GroenLinks met 1 zetel. De Chris tenUnie gaat van 1 naar 2 en Behoor lijk Bestuur behoudt zijn ene plek in de raad. De Partij voor de Vrijheid is met 3 zetels een nieuwkomer, evenals de Seniorenpartij (2) en Gemeentebe langen (1). In totaal telt de nieuwe raad 12 frac ties op 31 zetels. Een gefragmenteerd beeld dus, waarmee Den Helder ove rigens niet afwijkt van vele andere gemeenten in het land. Al tijdens de verkiezingsavond in de Stadshal begint het formeren. Alle partijen lopen over van goede bedoelingen, met een kritische en waakzame lokale pers op het vinkentouw. Bij het afscheid van de gemeenteraad lichting 2014 krijgen vijf leden de zilveren legpenning van de gemeente mee: Peter Reenders, (Stadspartij), Paul Koopman (Beter voor Den Hel der), Rachel Post (Sociaal Lokaal), Nel Dol (GroenLinks) en Marinus Vermooten (Fractie Vermooten). Zij maakten ten minste 8 jaar deel uit van de raad. Het beschadigde Vliegermonument in de Tweede Vroonstraat (zie hiervoor) wordt hersteld. 31

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 31