buurman Pieter Bommel (ook gebo ren en getogen op Texel) laten inzege nen. Curieus is, dat nog altijd vele nazaten van zowel De Boer als van Bommel terug te vinden zijn in het Apostolische werk, vaak in verant woordelijke functies. In 1912 werden mijn grootouders en hun inmiddels negen kinderen verze geld (ook wel geëigend genoemd, eigenlijk vastgemaakt) door de toenma lige leider van de HAZEA in Nederland, apostel Johannes Hendrik van Oosbree. Op kaarten van Den Helder uit de perioden 1860-1880 staat bijna altijd de naam Tivoli vermeld, iets ten zui den van de Loodsgracht, daar waar later het begin van de Hoogstraat kwam. Tivoli was een zaal voor fees ten en partijen, omgeven door een grote tuin met terras en een terrein waar zelfs circussen hun tenten kon den opslaan. In 1902 werd een nieuwe schouwburgzaal gebouwd, maar deze is nooit voor zijn bedoelde bestem ming gebruikt. De HAZEA kocht de splinternieuwe zaal en na 21 jaar improviseren en verhuizen kon Klaas de Boer eindelijk deze zaal als zijn nieuwe kerk in gebruik nemen. Hij betrok zelf al snel daarna een huis in de Hoogstraat tegenover de kerk. De overstap van deze tak van de familie Van der Kuijl naar de HAZEA betekende een waar schisma in de familie. De fami lie Bremer was hervormd gebleven en de familie Van der Kuijl was grotendeels gereformeerd geworden. De families zagen elkaar niet meer staan. De foto in het artikel over kerstvie ring van Rens Schendelaar in Levend Verleden van december 2017, toont het interieur van de kerk in de Hoogs traat. De foto is genomen tussen 1932 en 1936. In 1932 werd, als opvolger van achtereenvolgens Klaas de Boer, Pieter Bommel en Klaas de Leur, Jan Busken de Klerk als voorganger aan gewezen. De Klerk was aannemer en de schoonzoon van Klaas de Boer en staat op de foto vooraan in het gang pad. In 1937 werd het te klein gewor den kerkje vervangen door nieuw bouw aan de Sumatrastraat, het hui dige kerkgebouw van de naoorlogse afscheiding van de HAZEA, Het Apostolisch Genootschap. Het kerkje in de Hoogstraat heeft nog jarenlang dienstgedaan als gymnastiekzaal van de vereniging Pro Patria. Het Apostolisch Genootschap aan de Sumatrastraat De Plaats van Samenkomst van Het Apostolisch Genootschap aan de Sumatrastraat, zoals de leden hun vergaderzaal noemen, is inmiddels precies tachtig jaar oud. Een aantal kleinere verbouwingen en renovaties hebben in de loop van de jaren het mooie gebouw in jaren '30 stijl wei nig veranderd. Een ingrijpende ver bouwing en renovatie vond plaats in 1999, waarbij een ontvangsthal met garderobe, een aantal bijzalen en een knutselruimte aan de prachtige grote zaal werden toegevoegd. Het uiterlijk van het gebouw werd op kunstzinnige wijze gehandhaafd. Dit schitterende stuk werk werd uit gevoerd door het aannemersbedrijf van Luc van der Wal. Maar wat een bizar toeval. Tijdens het schrijven van dit artikel bereikt mij het bericht van het plotselinge overlij den van Luc van der Wal (6 december 2017). De stad Den Helder en het Genootschap lijden hiermee een bij zonder gevoelig verlies. Dit bericht betekent tevens een onbe doeld en wat abrupt einde van mijn "Brokjes Helderse geschiedenis". Een groot deel van dit verhaal is a&omstig uit mijn boek "Saudade" Dit boek is in beperkte oplage gedrukt en verspreid. Het is in te zien in de bibliotheek van de HHV. HAZEA in de Hoogstraat. Bij de sloop in 1902 van het uitspanningslokaal Tivoli werd de 'nieuwe zaal' niet afgebroken maar aangekocht door de Apostolische gemeente en deed van 1902 tot 1937 dienst als kerkgebouw. Daarna gymnastieklokaal van Pro Patria. Gesloopt in 1953. De kerk van de Apostolische gemeente (HAZEA) van 1937 in de Sumatrastraat. (Foto 2007) 27

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 27