standigheden rigoureus verbeterd na de in dat jaar ingevoerde wet-Aal- berse. Deze wet bracht de werkweek drastisch terug tot 45 uur: maandag t/m vrijdag acht uur per dag en zater dag vijf uur. Op de werf kwam hij terecht naast de oudere en ervaren zeilmaker L.F. (Louis) van Loo, de latere wethouder van Den Helder. In zijn memoires schrijft Van Loo hoe hij in elk geval zomers nog werkwe ken van 66 uur maakte. In 1930 betrokken mijn ouders het nog steeds bestaande huis Wilhelmi- nastraat 50 (naast het steegje) gevolgd door een korte tijd Oude Kerkstraat in de Ouwe Helder, om in 1937 een gloednieuw huis te bemachtigen in de Erasmusstraat. Aannemer Menze van der Plas bouwde daar een rij huizen in een uitbreidingsplan van de Gemeente Den Helder, midden in het weiland achter de Middenweg. Menze was familie van familie, vandaar. Pa vermaakte zich in zijn vrije tijd met zijn volkstuin aan de Timorlaan, het gedeelte Timorlaan dat na de oorlog werd omgedoopt tot Borneolaan en ruimte verschafte aan de (tijdelijk bedoelde) Oostenrijkse woningen. Pa's hart was verpand aan tuinieren, zijn verstand aan de werf. Overgrootvader en scheepstimmer man Leendert Pieter van der Kuijl (*1835) werd, tezamen met 220 collega's met hun gezinnen, in de jaren 1862 tot 1868 overgeplaatst van de marinewerf in Vlissingen naar Detail uit de kaart van (Den) Helder, uitgave Berkhout Co van 1894. (XIX) rechtsboven is aangegeven als Artilleriekazerne. Het straatje (53) daaronder is de Langesteeg. (XXI) in het midden is Tivoli. De straat (95) rechtsonder is de Hoogstraat. In deze straat is (X) een evangelisatiegebouw en (VIII) bewaarschool en evangelisatie. (Noord-Hollands Archief, NL- HlmNHA_560_1909) Rijkswerf Willemsoord in Den Helder. Opa Hendrik Johannes van der Kuijl, geboren in Den Helder in 1866, trad in 1879 in dienst van de werf als tim mermansleerling en in 1884 als licht matroos in dienst van de Marine. Hij ging, zoals destijds gebruikelijk, drie jaar naar Indië en keerde als scheeps maker in 1895 terug op de werf. Hij trouwde in datzelfde jaar met de in Oosterend op Texel in 1872 geboren Tetje Bremer en ging wonen in de Kuiperstraat. De familieboerderij van de Bremers, Simonsplaatsje aan de Spangerweg waar Oma is geboren, bestaat heden ten dage nog steeds. Henk en Tetje waren zeer gelovig, maar konden hun draai na de Afscheidingsbeweging en Doleantie, niet erg vinden. Met de beperkte communicatiemiddelen in die tijd moest het gecompliceerd geweest zijn een richting te kiezen. De man op de preekstoel waar je min of meer toe vallig kerkte, was de meest bepalende factor. Geloofskwesties Op de werf moet opa Van der Kuijl kennis hebben gemaakt met collega scheepmaker Klaas de Boer. De oor spronkelijk in Enkhuizen woonach tige De Boer had van zijn kerkelijk leider, apostel Schwartz van de Her steld Apostolische Zendingsgemeente in de Eenheid der Apostelen (HAZEA), de opdracht gekregen om het geloof in Den Helder te stichten en te verbreiden. Tien jaar lang, vanaf 1881 zonder succes, maar in 1892 kon hij dan eindelijk het gezin van zijn 26

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 26