Langesteeg 20. Het kruidenierswinkeltje van opoe Bakker en mijn moeder circa 1925. 1 Um Opa Bakker en zijn oliekar in 1925. gebreid met Jannetje in 1899, Arie in 1902, Aaltje (mijn moeder) in 1904 en Antje in 1907. Opa's broer Sacom kwam in 1898 eveneens vanuit Texel naar Den Helder, waarschijnlijk om zijn broer uit de brand te helpen na het zo plotselinge overlijden van Arie en ging met zijn gezin in dezelfde Wagenstraat het huis op nr. 15 bewo nen. Vanaf 1904 fungeerden opa's zonen Simon en Arie als derdeman netje. Een schip van deze grootte ver eiste een bemanning van drie koppen en het derdemannetje was het manusje van alles. Hij liep meestal geen wacht, maar hielp wel met het binnenhalen van de netten en zorgde voor het inwendige van de mens. De kinderen Bakker gingen naar de nog altijd bestaande lagere school aan de Vismarkt en, leuk detail, maakten daar Nic. Muts mee als kwekeling. In de latere jaren maakten wij, als vol gende generatie hem mee als hoofd van School 8 in de Herzogstraat. In 1917, net twaalf jaar oud, ging mijn moeder op zoek naar haar eerste baan tje: doorleren kwam in dergelijke arme gezinnen niet ter sprake. Zij werd kin- dermeisje bij de familie van Abraham van Gelder. Zij verzorgde de in een aantal afleveringen van "Levend Verle den" besproken zoon van Abraham, Izak (Iek) van Gelder. De foto van Izak is waarschijnlijk van eind 1917. Na een of twee jaar wisselde zij haar baantje in voor een "carrière" bij de gebroeders Meijer van de prikfabriek aan de Ruijghweg: prikfabriek, de populaire naam van het confectieatelier. In 1921 stopte opa Bakker met vissen. Hij was 56, Simon wilde de grote vaart op en Arie wilde naar de zeevaart school. De familie verhuisde naar de Langesteeg, een zijstraat van de Kanaalweg en toegangsweg tot het in de Helderse zeedijk gebouwde fort Oostbatterij. Oma ging met mijn moe der een kruidenierswinkeltje runnen en Opa ging peterolie venten. De klan ten van het winkeltje waren te verdelen in twee categorieën: buurtbewoners die op de pof kochten en militairen die snoep, tabak en bier kwamen halen. Ook lieten de soldaten graag een oogje vallen op de drie nog thuiswonende dochters van Oma. Sergeant Jan Kooij trouwde dan ook in 1924 met de oud ste dochter Jannetje. Mijn moeder trouwde in 1930 met Hendrik Johannes van der Kuijl en werd al snel zwanger. Opa en Oma Bakker werden in juni en juli van dat jaar 65 en het winkeltje werd opge doekt. In 1931 werd zij moeder van Hendrik Johannes junior, die later in Den Helder bekend werd als Henk van der Kuijl, wiskundeonderwijzer aan de Mulo-scholen in de Molen straat en Meeuwenstraat en nader hand conrector van de MAVO-afde ling van de Helderse Scholen Gemeenschap Nieuwediep. De familiegeschiedenis van mijn vader Mijn vader, Hendrik Johannes van der Kuijl, geboren in Den Helder in 1902, werd na de lagere school (de achterschool van School 7) in 1914 tuindersknecht bij Piet Smit aan de Huisduinerweg. De aantrekkelijke sociale zekerheid en een pensioen voorziening dreven hem echter als leerling zeilmaker in 1919 naar de Rijkswerf. Daar waren de arbeidsom- 25

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 25