Brokjes Helderse geschiedenis OOST.#* John van der Kuijl De afleveringen van juni en december 2017 van het fraaie kwartaalblad Levend Verleden van de HHV, dat al vele jaren in mijn Portugese brievenbus valt, waren aanleiding dit verhaal te publi ceren. Een aantal artikelen raakt aan mijn eigen familiegeschiede nis. Mijn moeder, Aaltje Bakker, was ooit kindermeisje in het gezin waar Iek van Gelder opgroeide en de foto van de Apostolische kerst viering in het artikel van Rens Schendelaar is onderdeel van het verleden van de familie Van der Kuijl. Tenslotte sta ik even stil bij de 80ste verjaardag van het gebouw van het Apostolisch Genootschap aan de Sumatrastraat. Kindermeisje bij de familie Van Gelder Mijn grootvader, Pieter Simonsz Bak ker, werd geboren op de familieboerde rij aan de Mienterglop in De Koog op Izak (Iek) van Gelder. Waarschijnlijk 1917. Jj Boerderij De Lange Gang in Oost op Texel waar overgrootvader Simon Bakker met zijn gezin vanaf 1868 woonde. Texel in 1865. De boeren op Texel com bineerden in vele gevallen de beroepen van boer en visserman. De stukjes grond waren in het algemeen betrekke lijk klein en brachten op die schrale grond bovendien weinig op. Pieter en zijn broers hebben in de viswateren rond Texel in kleine zeilscheepjes nood gedwongen hun vissersbestaan opge bouwd. In 1869 hield de familie Simon Bakker het boerengeploeter voor gezien en verkocht de hoeve. Mijn grootmoeder, Antje van der Bijl, is eveneens geboren in 1865 en wel in de Geldersche buurt in Anna Pau- lowna. Haar ouders streken daar van uit Opheusden neer in 1860, onder leiding van de in die jaren bekende dominee O.G. Heldring. Heldring trok zich het lot van de arme bevolking in de Betuwe aan en organiseerde een verhuizing voor vele tientallen straatarme dijkwerkers, die aan het werk konden met het in cul tuur brengen van de weerbarstige jonge Anna Paulowna polder. Pieter Bakker en Antje van der Bijl trouwden op Texel in 1891 waar zij een hoekje hadden gevonden in de boerderij "De Lange Gang" in Oost. Simon (1892) en Flora (1895) werden daar geboren en opa nam twee belangrijke besluiten. Hij gaf in 1896 in Makkum opdracht een vissersboot te bouwen en bereidde zijn verhuizing voor naar Den Helder. De wateren rond Texel leken totaal leeggevist en vanuit Den Helder met een groter schip (een botter of blazer van 15 meter lang met een waterverplaatsing van 58 kuub) dacht hij meer succesvol te kunnen worden. Het schip ging weliswaar "Twee Gebroeders" heten, maar Arie, de jongere broer en part ner van opa, verdronk tijdens de zware storm bij Groote Keeten op 27 maart 1896, tezamen met nog acht andere Texelse visserlui. Volgens overlevering was opa de dans ont sprongen, omdat hij die dag was thuisgebleven wegens de beet van een pieterman. Een pieterman is een roof vis met venijnige stekels die ook nog eens gif af kunnen scheiden. De HD168 van opa werd in 1913 omgenummerd naar HD130. Op 1 juni 1897 verhuisde het gezin Bakker naar Den Helder. Via de Vis- straat en de Brouwerstraat kwamen zij in de Wagenstraat op nr. 12 terecht. Het gezin was inmiddels uit- 24

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 24