voor kolen. Als je terug komt zien we het wel. Sjaantje en Riet (*nichtjes) hebben gister een kinderwagen gebracht, een prachtding, maar hij kost ook 325 gulden! Sjanie zegt nog: Wat lijkt hij sprekend op Oom Wim. Ik had wel 170 gulden gekregen toen ik in bed lag, dus heb ik hem (*de kinderwagen) maar gekocht. 'Ik krijg nu iedere week f. 31,50 van het Gewest. Arbeidsbureau en 150 van vluchtelingenzorg. Van de Baas heb ik nog maar 2 keer geld gehad en toen is hij ermee opgehouden zonder iets te zeggen. Maar we redden het best hoor, Lieverd. Wij denken en praten veel over jou, dus kan ik me heel goed indenken dat jij veel over mij en het kind denkt. 'Ik was net even met Wimmie uit geweest en nu is het huilen geblazen. Ik zou bijna vergeten hoe ons kind heet. Omdat hij op Piet (*broer van Lies) zijn verjaardag is geboren, heb ik hem Willem Pieter laten noemen, hopende dat je het goed vindt.Mor gen moet ik weer met hem naar zui gelingenzorg. Ik ben al een week of 3 niet geweest, want je durft niet altijd een wagen te leen te vragen, maar dat is nu afgelopen. Ik heb hem zelf niet een dag kunnen voeden. Dat kwam van de zenuwen. Zeg lieverd, ik spring van de hak op de tak, maar ik ben een beetje zenuwachtig van de brieven. Ik was toch ook zoo blij iets van je te horen. Ik ga eindigen want ik moet je pakje nog klaarmaken en weg brengen, anders gaat het niet mee en dat zou erg wezen. Dag Lieverd. Je altijd liefaebbende vrouw.' Aan datzelfde pakje voegt moeder Steffens een brief toe. Zij schrijft: 'Lieve Wim, alles is best gegaan met Lies en ze heeft zich heel best gehou den en wat gauw hé, 13 December 's morgens om 6 uur? Ik bid alle dagen voor jou en Geer (*broer van Wim, sinds 1943 krijgsgevangen in Duits land), dat God jullie weer gezond bij jullie vrouw en kind moogen brengen. O Wim, het is zoo'n schatje en zoo zoet. Hij lijkt zoo sprekend op jou en hij heeft Lies haar neus. Nu dag. Hou je goed hoor en je weet wat tante Marij (*tante van Lies) altijd zegt: wij doen ons best en God doet den rest.' Hout halen in Den Helder De ouders van Lies laten eveneens van zich horen. Schoonmoeder Oos tendorp schrijft: 'Wim wat hebben jelui een schat van een jongen en hij heeft zulke heerlijke oogen en groeit lief. Maak je maar nergens ongerust over, alles rolt op wieletjes. Vader zorgt voor brandhout, want die gaat twee a drie keer per week naar Den Helder en dan neemt hij een grote koffer brandhout mee.' Op 18 februari 1945 schrijft Wim vanuit Grevenbroich: 'Lieve Vrouw en ry Het geboortekaartje van 'Wimmie'. (W.P. Steffens) kind. Je pakje en brief in groote blijd schap ontvangen en vernomen dat wij een zoon hebben. Wat fijn hé? En vooral omdat jij dat zo graag wilde en ook dat alles, zo je schreef, prachtig is gegaan. Jammer dat ik er niet bij was. Je begrijpt wel dat ik daar niet over uitgedacht raakte. Ik had het idee dat het niet goed zou gaan. 'Nu ik deze brief schrijf is onze zoon (wat fijn hé!) al weer 2 maanden. Ik ben zo groos als een aap. Er was hier een hoeraatje toen ik het vertelde. Almaar handjes geven. Het is met eten erg slecht bij jullie hé? Dat hooren wij hier tenminste. Als je iets kunt ruilen van mijn kleeren dan moet je het doen hoor. Zit niet zonder eten of kolen, want dan ruil je alles maar wat ik heb. Gelukkig dat je nu de wagen hebt. Het is wel veel geld, maar je kunt er toch niet buiten. 'Wat zal Piet groos wezen dat hij ook vernoemd is. Jammer dat je hem niet kunt voeden, maar dat is wel te Het persoonsbewijs van Willem Hendrik Steffens. OCT, 1941 H 52 -M 015914 Steffens *-r Willem/Hnodrilff C— f,j QostendorpE MET BLIJDSCHAP GEVEN WIJ KENNIS VAN DE GEBOORTE VAN ONZEN ZOON /VLKr/AM HELDER. i 24 /Kovom .'^November 1911 Af' Amsterdam - - - SMiwê-iitóti DEN 20

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 20