een tweede want. Daar kan je hier niet buiten met die kou. Wanneer kreeg je bericht van die Alkmaarder? Er waren 4 man uit ons Lager die weggingen. Wij hebben hier veel IJmuidenaren, met de Alkmaarders samen 45 man. De jongste is 17 en de oudste 40 jaar. Ik zit nogal eens te naaien voor deze en gene, want de zaak moet toch bijgehouden worden. 'Lieve schat, het papier raakt vol. Veel kussen, ook voor onze kleine schat. Houd je goed en wees sterk. Ik kom terug en we zullen hopen van spoedig. Doe allen de groeten. W Steffens, Hol. Arb. Lager, Gasthaus-Brürer, Mühlen- strasse 22, Grevenbroich, Deutschland.' Lotgenoot Op 10 februari 1945 stuurt een van de teruggekeerde dwangarbeiders een kaartje naar de vrouw van Wim. 'Geachte mevr. Langs deze weg moet ik u de groeten overbrengen van Uw man, die ik als lotgenoot heb leeren kennen. En ik moet u hierbij zeggen dat deze kennismaking mij om zijn persoon plezier heeft gedaan. Ik kan u zeggen dat hij het heel goed maakt en zeer goed in staat is om voor zichzelf te zorgen. Hij ligt in een klein dorpje in het Rijnland in Duitsland. Het plaatsje heet Grevenbroich. Wat het eten betreft gaat het zeer goed. Hij krijgt ook 2 cigaretten per dag. Ik moet kort zijn want ik heb nog vele van deze kaarten te schrijven. In ieder geval weet u nu toch weer iets van hem.' Afzender: C. v.d. Veen, Tuinder straat 72, Velsen. Nu ze eindelijk een adres van haar man heeft, kan Lies hem informeren over de geboorte van haar kind. Op 13 februari verzendt ze via het Rode Kruis dit bericht: 'Lieve man. Ik ben 13 December 's morgens om 6 uur bevallen van een flinken zoon Willem Pieter. Alles is goed gegaan. Vele kus sen, je vrouw.' Een half jaar later krijgt Lies dit brieve terug van het Rode Kruis: 'Uw voor uw man bestemd schrijven van 13 Februari j.l. werd door de post aan mij teruggezonden, aangezien het postverkeer met Duitschland thans niet toegelaten is. Vermoedelijk zal Uw echtgenoot intusschen wel thuis zijn gekomen, zoodat U hem het heu gelijke nieuws reeds mondeling heb kunnen mededeelen. Het teruggeko men schrijven sluit ik hierbij in.' Lies Oostendorp met haar ouders en broers. schoonouders (Ruyghweg). Trouwfoto Op de volgende pagina van het album prijkt een trouwfoto van Wim en Lies met als toelichting: 'Deze foto ontving ik in febr. 1945 in een pakje, daar ik geen foto bij me had. V.d. Pol, koster van de Grote Kerk in Alkmaar, haalde de pakjes uit Alkmaar voor ons.' In dat pakje zat ook een brief van Lies. Na twee maanden verneemt Wim dat hij vader van een zoon is geworden. Lies schrijft: 'Lieve Man en Papa en Wim, Zoojuist je brief (*van 7 januari) ontvangen en was overge lukkig. Hoorde gelukkig dat je het goed maakte. Nu lieverd, wij maken het allen ook best. Den morgen dat je weg bent gegaan is er een flinken zoon geboren. Hij woog 5 pond en 3 ons. Ook de bevalling is reuzenvlot gegaan. Ik was Dinsdagavond om 11 uur begonnen en om 6 uur 's mor gensdus dat was ook prachtig. Ik was met de negende dag alweer op de been. 'Wim, het is een schat van een jongen, reuzenlief. Het is sprekend jezelf, 2 druppels water en hij groeit als kool. Met eten gaat het hier een klein beetje. Van de keuken is het erg slecht, dus koken we ook zelf wel eens. Met de kachel gaat het nogal. Ik heb dat nieuwe overhemd geruild Md hP Wim Steffens staat tussen zijn 19 i-1 r - De trouwfoto (1937) van Wim Steffens en Lies Oostendorp.

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 19