Ontroerende brieven uit Wimmie's oorlogswinter Dwangarbeider Wim Steffens snakt naar nieuws over de geboorte van zijn kind Wout Smit MX Het album met de oorlogscorrespondentie van Willem Steffens en zijn vrouw in het archief van de Helderse Historische Vereniging. Lief en leed van het echtpaar Steffens-Oostendorp tijdens de Tweede Wereldoorlog liggen ver borgen in een archiefdoos bij de Helderse Historische Vereniging. In 1944 werd Wim Steffens (33) bij een razzia opgepakt en in Duits land te werk gesteld. Hij miste daardoor de geboorte van zijn kind. Zijn vrouw, Lies Steffens- Oostendorp (31), moest nog lang na de bevrijding wachten op zijn terugkomst. De ontroerende briefwisseling tussen hen is zorgvuldig in een plakboek bewaard gebleven. Daardoor kunnen we nu, 73 jaar na die ijselijke oorlogs winter, nog deelgenoot zijn van de spanningen, de onzekerheden en de opluchting in het bestaan van deze Helderse evacuees. Willem Hendrik Cornelis Steffens, op 24 november 1911 geboren in Amsterdam, werkte als winkelbe diende in modezaak Van der Maden. In 1937 trouwde hij met Elizabeth Oostendorp, geboren op 21 augustus 1913 in Den Helder. Ze woonden op Ruyghweg 145. 'Met Dolle Dinsdag 5 september 1944) moesten wij Den Helder uit,' meldt Wim als inleiding op zijn oor- logsbrieven. 'Mijn vrouw en ik kwa men in Alkmaar terecht. Mijn moe der in Hoorn en mijn schoonouders in Schagen.' Op 12 december 1944 om vijf uur 's morgens werd Wim gepakt bij een razzia even buiten Alkmaar. De volgende dag werd zijn eerste kind geboren. Pas later hoorde hij dat het een zoon was. Zijn vrouw gaf hem als naam 'Willem Pieter', maar hij werd lie&ozend 'Wimmie' genoemd. Op 20 december 1944 verstuurt Wim aan zijn vrouw een met potlood beschreven Feldpostkarte. 'Lieve Vrouw.Zoals je ziet zijn wij in Duitsland. Hoelang dat zal duren, moeten we afwachten. Hoe is het met je? Wanneer je deze kaart ontvangt, zal onze baby reeds geboren zijn. Over onze reis zal ik je wel vertellen als ik weer thuis ben. Nu lieverd. hou je goed en veel kussen.' Het album bevat vervolgens een brieve van dr. A.J.F. Thorbecke, huis arts in Den Helder, gedateerd 23 december 1944. 'Beste jonge Moeder Lies. Van harte geluk gewenscht met de geboorte van Willem Pieter. Ik hoop, dat alles vlot verloopen is en dat de kleine wereldburger het uitste kend maakt. Wat jammer, dat je man er niet bij geweest is. Ja, we leven wel in een veelbewogen tijd. Wie van ons had zoo iets vroeger mogelijk geacht. Spoedig hoop ik jelui weer in Den Helder terug te zien en de kleine Wil lem Pieter te bewonderen. Prettige feestdagen. Spoedige terugkeer van de gelukkige vader in ballingschap.' Macaronisoep Op 7 januari 1945 schrijft Willem een brief die later door een vrijgelaten dwangarbeider wordt meegenomen en in februari 1945 bij Lies in Alk maar wordt bezorgd. 'Lieve Vrouw en kind en Moe. Het is Zondag kwart voor zes. Ik ga maar weer een brief aan je schrijven, want ik heb vandaag steeds aan jullie gedacht en zou graag even om een hoekje kijken om te zien hoe het thuis is. Hebben we een zoon of een dochter? Daar ga ik mee naar bed, daar sta ik mee op. 'Wij hebben net gegeten, macaroni- soep. Elke dag soep verveelt ook. Jul lie zullen wel geen gezellige feestda gen hebben gehad. Die zullen we nooit vergeten. Hier was ook een slechte stemming. Vanmorgen kon den we te baden in een fabriek, dat was heerlijk. Het vriest nog steeds. Op het oogenblik sneeuwt het heel erg. Ik had maar één want bij me. Nu heb ik bij de deken een stukje afgeknipt voor 18

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 18