Schootsbereik van de diverse Duitse batterijen. Het bereik van Duinrand is met een rode cirkel aangegeven. (NIMH) een betonnen beschermkap haast onmogelijk aan te brengen en boven dien niet lonend. Op 20-3-1944 valt de beslissing: de batterij zal een open stelling blijven en wordt niet onderge bracht in betonnen bunkers. Door dit besluit kan het geschut in elke rich ting blijven schieten. In april 1945 had dit besluit voor het eiland Texel noodlottige consequenties! Door de zware winterstormen is er veel duinafslag geweest. De in het voorterrein liggende infanterie stellin gen en versperringen zijn wegge spoeld. De bunker van de vuurleiders (de Leitstand) loopt ook gevaar, waar schijnlijk moet er een nieuwe Leitstand gebouwd worden. Daarnaast moet er iets gedaan worden om de duinen te beschermen tegen verdere afslag. Tegen zeedoelen12 is de Batterie Duinrand nimmer ingezet, wel echter bij het neerslaan van de muiterij/ opstand van de Georgiërs op Texel op 6 april 1945. Door de vanuit Den Hel der overgezette troepen (via de MOK- baai) werd op deze dag aan de Geor giërs in Den Burg een ultimatum gesteld. De Georgiërs moesten hun wapens neerleggen, zo nee dan zou er op het door de Georgiërs bezette gedeelte van Den Burg een artillerie bombardement volgen13. Omstreeks 15 uur 30 begon de Duitse aanval op Den Burg met een zware artillerie barrage. Naast de Marineflakbatterien te Den Hoorn en de Mok (beide op Texel) werd ook de Marineseezielbat- terie Duinrand ingezet. Na circa 20 minuten verstomde het artillerievuur en kwamen de grondtroepen in actie14. Uit deze gecoördineerde aan val blijkt dat er een verbinding moet zijn geweest tussen de grondtroepen en Batterie Duinrand. Door de Royal Air Force is éénmaal, op 13 april 1945, bewust een aanval op de Batterie Duinrand uitgevoerd. De Britse 193, 197 en 266 squadrons (allen uitgerust met Typhoon vliegtuigen) melden na de aanval dat er tussen geschutsopstelling 3 en 4 een bom is gevallen en dat er nabij opstelling 1 en 6 near misses waren. De Duitse bron meldt dat bij de aanval op Duinrand één geschutsopstelling uitgevallen is. Na de bevrijding bleken de zes geschutsopstellingen nog aanwezig. Ze werden beschouwd als zeer verou- 16 DE MOK ;4 x foS erfprTz 4jt-F KAAPHQOFD VANQOAM 4 a tO DIRKS-ADMIRAAI 4 X 10^ ■*+L»jxh/ De Inzet

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 16