Georgisch ensemble was indrukwekkend perfect Nel Rommets 'Zelden heeft een culturele uitvoe ring op Texel meer bewondering gewekt dan het optreden van het Georgische staatsensemble 'Rustavi' gisteravond in de Burge meester De Koning-hal.' Ik herlees de recensie in de Texelse Courant van 4 oktober 1988. Een krant die samen met entreekaartjes en het uitgebreide programmaboek bewaard wordt in een speciaal daarvoor bestemde enveloppe. Iedere Tesselaar zal deze avond met zijn eigen herinne ringen beleefd hebben. Muziek kan gebeurtenissen van jaren geleden in een ruk naar het heden roepen. Het lied 'Voor de weduwen en gevallenen' bracht weemoed, verdriet maar ook een bede voor vrede en liefde. 'Waarom doen mensen elkaar toch zoveel verdriet', schreef ik met potlood op de bewaarenveloppe. Na 44 jaar was ik ineens het kleine meisje op de Polderweg in Den Helder. Het kan september 1944 geweest zijn. Plotseling stonden ze daar, een heel lange rij hui&arren met paarden. Met de mannen die daarbij hoorden wist niemand raad. Het waren geen Duit sers, dat was duidelijk, maar waar ze dan wel vandaan kwamen.De gesprekken van de inmiddels zeer uit gedunde bevolking gingen nergens anders meer over. Zelf had ik als zesja rige andere interesses, waar ze vandaan kwamen vond ik niet belangrijk. Wat me wel intrigeerde was dat ze instru menten bij zich hadden, muziek maak ten en daarbij zongen. Héél anders dan bij ons, maar zó ongelooflijk mooi waren die vreemde klanken. Ik deed iets wat levensgevaarlijk was. Weglopen in de platgebombardeerde stad die iedere keer opnieuw het doelwit kon zijn. Ik moest en zou ze nog een keer horen. Een kind in een oorlog dat beto verd werd door de muziek van deze mannen. Ineens waren ze vertrokken, naar Texel zo zei men. Het eiland waar wij ook naar toe zouden gaan, maar dan moest het eerst vrede zijn. Jeugdfoto Nel Rensmaag. De dijk Texel, ik had het een keer bewust gezien, dat was op 18 juli 1943. De datum weet ik omdat er diezelfde avond een luchtgevecht was boven het mooie Marsdiep. Een Engels vliegtuig crashte en viel een straat achter ons neer. Een aantal huizen en een kolenpakhuis raakten zwaar beschadigd. Geen Helderse doden dit keer, maar wel de 17 juni 1945. De overlevenden van het 8227 Georgische bataljon op de Buitenhaven in Den Helder. De in april 1945 tegen de Duitse militaire leiding (Texel) in opstand gekomen Georgiërs, staan klaar op de kade bij de Canadese legertrucks die hen naar Wilhelmshaven, Duitsland zullen brengen. Vandaar zal later het transport naar Georgië (Russische zone) worden ondernomen. Op de achtergrond, boven de bomen, de seinpost op het Commandementsgebouw ('Paleis') van de Kon. Marine. (Foto: Christopher J. Woods. NIMH 2155_500202) 10

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 10