I Hendrik' en de Texelse 'Joan Hods- hon' in hotel Bellevue onderscheiden door de reddingmaatschappij. Ook Prinses Wilhelmina toonde zich jegens de bemanning van de 'Prins Hendrik' bijzonder erkentelijk. In een brief aan schipper P.W. Bot schreef haar secretaresse: "Het deed Hare Koninklijke Hoogheid goed te horen dat de reddingboot naar Haar echtgenoot genoemd, die zoveel gedaan heeft voor het reddingwerk en de reddersbemanningen der redding boten, zulk kranig werk verrichtte". (Helderse Courant 12 maart 1953). Schipper Piet Bot was eveneens in zijn nopjes met een andere dankbetuiging: "Ik heb in mijn hele leven nooit een brief van een geredde gekregen, maar wel van de mannen van de 'Oder'". Zo schrijft Hans Beukema in zijn boek 'De orkaan van 1953' over red ders die op zee in die februari nacht hun hachje waagden. Tegen Beukema zou Piet Bot later verteld hebben over de ravage die ze met de 'Prins Hen drik' hadden gemaakt. "Onze boot had in de haven elektrici teit van de wal. Er was een kabel langs paaltjes getrokken en zo kregen we stroom aan boord. 't Was allemaal een beetje provisorisch. Wij waren door een vlet van een baggerfirma aan boord gebracht (vanwege 't hoge water) en daar direct in ons oliegoed gedoken. Toen we zeeklaar waren was het 'lekko'. Op de ree van Den Helder keek ik achterom en dacht, verrek, wat gebeurt er nou achter het schip. Bleken we de elektriciteitskabel met de paaltjes eraan achter de kont te hebben hangen. Waren we vergeten los te koppelen. Er viel trouwens niet veel los te koppelen, want de kabel en die paaltjes stonden onder water". Piet Bot vond van alle schepen waarmee hij gevaren had de reddingboot 'Prins Hendrik' als schuit zijn favoriet. "De 'Prins Hendrik was een machtig schip, je kon er alles mee man, wat heb ik fijn gevaren met dat schip, ik heb ervan genoten!". In december 1968 werd de 'Prins Hendrik' vervangen door de motorboot 'Suzanna'. Kort hiervoor had hij nog een spectaculaire redding uitgevoerd ter hoogte van Texel, toen daar op 17 oktober 1967 het onder Liberiaanse vlag varende s.s. 'Margariti' bij slecht weer in de problemen kwam. In feite was dit een andere dankbetuiging aan de 'Prins Hendrik'. Schipper Piet Bot in zijn element. Literatuur: Journaal station Den Helder K.N.Z.H.R.M. van 1 januari 1946 - 1 november 1960 Bar en Boos, zeven eeuwen winterweer in de Lage Landen door Jan Buisman, Baarn 1984 De orkaan van 1953 door Hans Beukema, Delfzijl, 2002 Pieter Wilhelm Bot (1914 - 2005): Mensenredder van formaat. In: Bijzondere mensen, bijzondere zerken door Jan T. Bremer, Schoorl 2006 Helderse Courant Maart 1953. Vóór de dijk is het Marsdiep weer rustig. Achter de dijk heerst op vele plaatsen in het land nog schrik en verdriet. (Foto: J. van Hasselt (1903-1963), hoofd bouw- en woningtoezicht Openbare Werken). 9 /fc

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 9