Van echoloding op de reddingboot was nog geen sprake, het was moei zaam manoeuvreren. Het wrak van de Oder bleek in tweeën gebroken. Het voorschip zat op de Buitengronden, het achterschip op de Vliehors. "Ten 08.55 kwam de mrb (motorred dingboot) in de nabijheid van het voorschip waarop volk was gezien. Ten 9.10 was de motorboot goed door de branding gekomen, doch de gewel dige zuiging gooide de reddingboot bij herhaling 180 gr. uit de koers. Ver schillende malen moest het langszij het wrak komen, doch tenslotte om 10.05 uur waren alle 6 opvarenden gered. Vervolgens door de geul naar open zee gemanoeuvreerd. Om 11.05 passeerde de mrb de verkenningston Molengat en ten 12.00 uur meerde de mrb veilig aan de steiger van de Texelse boot, alwaar de geneeskun dige dienst van de Kon. Marine met personeel en ambulancewagen gereedstonden. Door deze goede zor gen lagen alle geredden binnen een kwartiertje onder de wol. Dit is dan de eerste reddingtocht van enig formaat en met succes bekroond van de nieuwe mrb 'Prins Hendrik". Aldus het verslag in het journaal van het Helderse station Den Helder van de K.N.Z.H.R.M. inderdaad de 'Oder'. Er zaten nog mensen aan boord. Er was licht gezien, maar dat was inmiddels verdwenen. Het was inmiddels donker en ook op de 'Oder' bleef het donker. Om 21.15 uur seinde de reddingboot met behulp van vuurpijlen: we keren terug naar de wal. Een vergeefse tocht dus: "Een tocht onder de meest denkbare slechte weersomstandigheden. Storm uit het noordoosten, hoge grondzeeën en in het donker in een vaarwater dat reeds bij dag de nodige moeilijkheden oplevert." Aldus het verslag van de plaatselijke commissie Texel. "Alles stond onder water. Voor mijn bedrijf had ik een paar boten varen. Een waterboot van me lag op een steiger en m'n olieboot was weg. Die had onder de boeg van een schip (de 'Pelikaan') gelegen. Hebben ze 's nachts zonder te kijken het anker ervoor gegooid. Boven op m'n olieboot, dus dat anker ging er dwars door". Tweede tocht De volgende ochtend, op maandag 2 februari om 5.40 uur ontving de commissie in Den Helder bericht dat de Texelse 'Joan Hodshon' de vorige avond een vergeefse reis gemaakt had, De bemanning van de Prins Hendrik' na de redding. Van links naar rechts: Piet Kramer, Jan Bijl, Jaap van Veen en Piet Bot. Reddingboot huiswaarts Schipper Bot had inmiddels besloten naar huis te gaan, maar dat bleek nog niet zo simpel: de boot ging nog weer eens plat op z'n kont' en de motoren sloegen daardoor wederom af. Pas om kwart over twee in de middag van 1 februari passeerde men de verkenningston Schulpengat. Een uur later liep de reddingboot de Helderse haven binnen met een zeer vermoeide bemanning. Schipper Bot was bovendien zeer ontdaan toen hij zag wat de storm intussen in de Helderse haven had aangericht. maar dat er weer licht op het wrak gezien was. Of de 'Prins Hendrik' er maar heen wilde gaan? Ze wisten nou tenminste waar het wrak lag! Om halfzeven die maandagochtend vertrok de 'Prins Hendrik' uit de Helderse haven, ten tweede male op zoek naar de 'Oder'. Om halfnegen was de Helderse reddingboot bij de Eierlandse gronden. Het weer was toen veel beter, er was goed zicht maar er stond nog steeds een stevige wind uit het noordwesten, er was dan ook veel branding op de gronden. Huldeblijken "Enig formaat" schreef de scribent van het journaal. Bij de Helderse Courant waren ze wat enthousiaster: "op uiterst kundige wijze wist schip per Bot met zijn boot door de geul van de Eierlandse gronden te manoeuvreren en in vier keer de zes koppen te redden". Na een kort verblijf in het ziekenhuis werd de bemanning ondergebracht in 'Het Wapen van Den Helder' en door de voorzitter van de plaatselijke com missie de heer Jac. Middendorp op kosten van de Esso voor fl. 200.- per man bij de firma Neels van nieuwe kleding voorzien. Vervolgens werden de mannen van de reddingboot 'Prins 8

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 8