In 1948 redde hij de mensen van de kustvaarder 'Aktjo', in de jaren erna volgden de kotters HD 291 (drie geredden) en de HD 63 (drie geredden), de sleepboot 'Vulcaan' (zes geredden), het motorschip 'Zeeleeuw' (twee geredden), het Finse stoomschip 'Karkula' (achttien man), het visserij onderzoekvaartuig 'Max Weber' (vijf man), de HD 54 (twee geredden), de HD 131 (drie geredden) en de 'Beurtvaart' (twee geredden). Prins Hendrik' in hoge zee. Daarnaast waren er talloze tochten waarbij een zieke van boord gehaald moest worden, een kotter worden vlot getrokken of gezocht moest worden naar een overboord geslagen bemanningslid. Al deze tochten werden gemaakt met de 'Dorus Rijkers'. In 1952 werd deze bijna dertig jaar oude reddingboot vervangen door de (zelf richtende) reddingboot 'Prins Hendrik'. Over dat eerste jaar 1952 schreef de plaatselijke commissie van de reddingmaatschappij: "Weliswaar is hier (dit jaar) geen reddingtocht van enig formaat geweest, doch goede diensten zijn bewezen aan een vissersvaartuig dat in nood verkeerde, terwijl het de activiteit van de bemanning der reddingboot weer eens heeft geprikkeld". Tanklichter 'Oder' in nood In het jaar 1953 was het al direct raak. En goed ook. De nacht van 31 januari op 1 februari werd een nacht om nooit te vergeten. Toen om halfnegen in de avond een melding binnen kwam dat een Duitse sleepboot ('Gulosen ^ord') haar sleep was kwijt- geraakt, zo'n twintig mijl noordwest van vuurtoren Eierland, was er al wel vliegend stormweer en hoogwater maar nog geen 'orkaan en dijkdoorbraak'. En de sleep, de tanklichter 'Oder' van de Esso, had zes man aan boord. Dus daar gingen de mannen op af. Schipper Pieter Bot, stuurman Jaap van Veen, motordrijver Jan Bijl en opstapper Piet Kramer. Om tien voor negen voeren ze die avond de haven uit. Het was niet alleen donker, het zicht was ook slecht door overkomende zeeën. Bovendien viel de boot ook een paar keer 'op z'n kont' en dan sloegen de motoren af. Dat gebeurde bij een 'hellinghoek' van zo'n negentig graden, het schip richtte zich wel weer op, maar de motordrijver moest dan de motoren weer 'aan de praat' zien te krijgen. Pas om kwart over elf was de 'Prins Hen drik' op de hoogte van het lichtschip 'Texel' en vandaar ploeterden ze ver der richting Eierlandse gronden. "We hebben een paar uur gestoomd, wat uren rondgescharreld en boven Eierland gezeten, maar we zagen niets, geen noodsein, geen vuurpijl of wat dan ook. Onze radio werkte op een gegeven moment ook niet meer. Het was vreselijk slecht buiten, het Het voorschip van de gebroken 'Oder' in het Eierlandse Gat. Op de achtergrond het Zweedse s.s. 'Virgo' hoog en droog op de Vliehors. Zij strandde in dezelfde nacht als de 'Oder'. 6

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 6