Het Wierhoofd is beschadigd en de houten schutting is verdwenen. zei ons kort daarop de heer Alberts uit de Hortensiastraat. Het was het dak, dat als een blad papier van het huis werd gescheurd.", aldus de Helderse Courant. De schade liep in de duizenden guldens. Gelukkig konden de zeven gezinnen voorlopig elders in de wijk worden ondergebracht, in nog niet opgeleverde nieuwe huizen. Zwaargewond Diverse Jutters hadden zich ondertussen ook naar de dijk gespoed om te trachten hun vlet veilig te stellen. Dit werd de 63-jarige steenhouwer J.B.L. van der Wouw fataal. Zijn vlet werd door een grote golf opgetild en tegen de dijkmuur gekwakt. Ongelukkigerwijs zat van der Wouw ertussen. Hij was zo ernstig gewond, dat hij half maart aan de gevolgen daarvan overleed. Selderbeek jr. had geluk. Hem overkwam hetzelfde, maar hij kwam ervan af met een schouderblessure. De dijk raakte op twaalf plaatsen behoorlijk beschadigd, maar nergens werd het kritiek. Bij fort Kijkduin zakte een bunker weg, waardoor de basaltkeien en Noorse stenen uit het dijklichaam werden gedrukt. Het Wierhoofd en ook het er vlakbij staande wachthuis van de TESO raakten zwaar beschadigd. De tafels en stoelen dreven weg en het gebouw stond op instorten. Ook de havenlich ten vielen uit, want de stroomvoorzie- ning hiervan ging via het TESO- gebouwtje. Het bleek dat veel van de schades aan de dijk ontstonden op die plekken waar de Duitsers bunkers hadden neergezet. De Koninklijke Marine zette enige honderden matrozen in om te helpen met het plaatsen van zandzakken op de bedreigde plekken. Een buitendijk van de in aanbouw zijnde Nieuwe Haven brak ook door en veroorzaakte aardig wat schade doordat een droge bouwput onder water kwam te staan. Ten zuiden van de Kooy sloeg het water over de Balgdijk waardoor de achterzijde van die dijk ernstig werd aangetast. Hulpverlening Meteen na het bekend worden van de ramp in het zuiden werd er in de stad een actiecomité opgericht die allerlei initiatieven ontplooide om geld en goederen in te zamelen. Dit leverde naast veel goederen zo'n fl.60.000 op. De Koninklijke Marine zond meteen vijf mijnenvegers en vele motorsloepen en vletten naar het noodgebied. Koningin Juliana gaf de Rijkswerf persoonlijk opdracht om het koninklijk jacht 'Piet Hein' zo snel mogelijk gereed te maken om als noodhospitaal dienst te doen. Ook de Helderse vissersvloot voer met twaalf viskotters naar Zeeland. Zij kregen van radiozaak de Zeeuw een radiozender mee die op een geschikte plaats aan de wal zou worden overgedragen. Een week later keerden de kotters weer terug in de Helderse haven. Zij hadden in die tijd honderden mensen uit het rampgebied geëvacueerd. Alleen de HD 25 is nog wat langer in het gebied gebleven, daar deze met haar radiozender nodig was om de verbindingen te onderhouden. Bronnen: Helderse Courant februari 1953, Texelse Courant februari 1953, Door stormvloed overmand, Will C. Thijssen, uitgave Vrienden van de Hondsbossche, 2003 De dijk, hier bij Huisduinen, heeft de stormvloed doorstaan. 4

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 4