De watersnoodramp van 1953 Maarten Noot Hoogwater op 31 januari 1953. Passage langs het koffiehuis van de TESO naar het Wierhoofd is nog mogelijk. Vijfenzestig jaar geleden, in de nacht van zaterdag 31 januari op zondag 1 februari 1953, veroorzaakte een noordwesterstorm met orkaankracht tezamen met springtij een onvoorstelbare overstromingsramp op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen hierbij 1836 mensen om. Texel Op zondagmorgen 1 februari even na middernacht loeide de sirene over het eiland Texel. Er was hulp nodig, veel hulp. Op verschillende plaatsen op het eiland, maar vooral bij de dijk van de polder de Eendracht in het noorden waren zeer zwakke plekken ontdekt. Die ochtend rond negen uur, was een groep van zeventig vrijwilligers uit de Waal en de Koog bezig om te helpen een van deze zwakke plekken van de dijk te versterken. Nauwelijks een half uur later kwam de mededeling dat op een plaats zuidelijker de dijk al over een groot stuk was doorgebroken en dat de polder volstroomde. De mannen moesten nu snel vluchten richting het droge deel. Een aantal stapte in een TESO-bus, anderen op een tractor en in een auto. De rest van de mensen volgde te voet. Honderd meter van de veilige dijk werden de voertuigen door het snel hoger komende water van de weg afgesleurd. Men trachtte nog naar de dijk te waden, maar het water werd steeds dieper en men moest uiteindelijk zwemmen. Zes mannen haalden het niet; zij werden door het kolkende water meegesleurd en verdronken. Ook elders op het eiland werd gevochten tegen het water. Zo werd een schuif van de sluis in de zeedijk nabij de Schans omhoog gedrukt en stroomde het zeewater naar binnen. Gelukkig kreeg men de schuif door middel van vele zandzakken weer naar beneden. Ook op andere plaatsen zoals bij de Kaap, Dijkmanshuizen en de Eierlandse polder was de toestand kritiek. Bij de Kaap ontstond zelfs een gat van 80 meter. Er kwam snel hulp van de overkant. De veerboot 'Dokter Wagemaker' en de 'Zeemeeuw' van het Loodswezen brachten al vanaf zondagmiddag materiaal en helpers vanuit Den Helder naar Oudeschild. Onder die helpers veel mariniers maar ook een twintigtal oorlogsveteranen uit Sneek. Een detachement matrozen van de Mok werd ook ingezet. Gelukkig had men alles redelijk snel onder controle, alhoewel de situatie bij de polder het Noorden nog wel een paar dagen spannend bleef. Hoog water Den Helder heeft echter nooit gevaar gelopen. Wel kwam de waterstand in de haven drie meter hoger dan normaal te staan, zodat de kades onder water verdwenen. Marineschepen en viskotters dreigden los te slaan, maar door de grote inzet van de scheepsbemanningen en de vissers werd dit grotendeels voorkomen. De marineschepen raakten echter stroomloos, daar de voorziening voor de walstroominstallatie ook onder water stond. Bij het Badpaviljoen braken zaterdag avond door de harde wind een aantal ruiten waardoor binnen een ravage ontstond. De brandweer en personeel van Openbare Werken hadden het snel onder controle. 's Nachts rond 4 uur konden ze weer aan de gang want bij een aantal huizen in Nieuw Den Helder in de Hortensiastraat en de Goudenregenstraat ging het dak de lucht in. "Ik dacht aan een aardbeving, 3

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 3