mm WS&tèsm November 2017. In navolging van de Tweede Kamer doet ook de Helderse gemeenteraad aan vlagvertoon. De nationale driekleur komt naast de Helderse vlag te hangen. (Foto: Den Helder Actueel) eeuw in de grond zit bij woonbuurt de Statenhoff in De Schooten. Ooit lag daar een terp met daarop een boerderij. Een staaltje vertrutting anno 2017 lezen we in het dagblad van 8 november. Meubelzaak De Schakel aan het Ravelijncenter had de euvele moed om in besloten kring een wijntje te schenken ter gelegenheid van een afgeronde verbouwing. Dat mag dus in ons vrijheidslievende land, maar dan moet de winkeldeur wel op slot zitten, wat kennelijk niet het geval was. Handhavers konden zomaar naar binnen lopen, en ja, toen moesten ze wel optreden. Fort Kijkduin wordt verblijd met twee antieke kanonnen, of kanons zo u wilt, uit de Franse tijd. Ze deden dienst als meerpaal aan het Groot Noordhollands kanaal. Her en der in het Helderse zijn trouwens nog veel meer van die oude vuurmonden te vinden die als meerpaal dienstdoen. In zijn boek Haaksgronden doet Ben Post uit de doeken dat zich in de 19e eeuw nogal wat Urker vissers in de Helderse Visbuurt vestigden. Post schildert ook het sobere bestaan van toen en het zware werk aan boord van die houten botters. Te oordelen naar cijfers van het Cen- traal Bureau voor de Statistiek zijn de huizenprijzen in Den Helder te vergelijken met die van Oost- Groningen. Voor weinig geld is het dus riant wonen aan het ruime, zonnige en relatief rustige Marsdiep. Voeg daar de ingrijpende vernieuwing van het stadshart aan toe en de Heldernaar mag zich spekkoper noemen. Een panel van maar liefst vierduizend jonge 'inspecteurs' in de leeftijd tot 12 jaar wijst het Nationaal Reddingmu seum Dorus Rijkers aan als het kind vriendelijkste museum. Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Ingrid van Engelshoven, reikte de onderscheiding uit. Het Openbaar Ministerie maakt bekend dat het geen bewijs heeft kun nen vinden voor de beschuldiging van oud-wethouder Geurt Visser aan het adres van burgemeester Schuiling dat deze valse parafen zette of heeft laten zetten onder een voorgenomen collegebesluit. In het weekend van 11 november ligt de haven vol met twee- en driemasters alsmede botters. Het varend erfgoed brengt een bezoek aan Nieuwediep in het kader van de Traditionele Schepenbeurs op Willemsoord. Zo'n twintig jaar geleden vond Roelof Ensing met behulp van een detector een bronzen voorwerpje bij Huisduinen. Toch maar eens een archeoloog ernaar laten kijken en deze deskundige stelt vast dat we hier van doen hebben met een oorbel uit de veertiende eeuw. Bij gebrek aan belangstelling houdt de Reumapatiëntenvereniging het voor gezien. De club was 35 jaar actief met bijeenkomsten, voorlichting en pre sentaties. Meer belangstelling geniet een actie voor Roma-kinderen in Roemenië en Moldavië. Dankzij gulle giften van vele Heldernaren worden daar 607 schoenendozen met hulp goederen heengebracht. Tot contemplatie stemt een vernieu wing in de Hortus Overzee, voorheen de Oranjerie aan de Soembastraat; de botanische tuin verwelkomt namelijk een replica van De Denker, het beroemde beeld van Rodin. Verder nog nieuws, zo halverwege de slacht maand? Jawel hoor, over de verbouwing van het stadhuis! De gunning ervan zal niet in januari 2018 plaatshebben maar in februari. De vertraging vindt haar oorzaak in juridische ditjes en datjes die nog ontbreken in de aanbesteding. Wordt uiteraard vervolgd. 28

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 28