borreltje bij hem drinken, dan kwa men de verhalen los; informatie over hoe het werk en het leven vroeger was. Sommige verhalen waren niet nieuw voor mij, zo had ik in mijn jeugd in de Visstraat al over Piet Lont en de Duitse kroonprins gehoord. Amsteldiep, Kooisluis en Spuisluis Oostoever Op 28 mei 1932 werd het laatste gat in de Afsluitdijk gesloten. De Zuiderzee bestond toen niet meer. Het werd IJsselmeer en Waddenzee. Een viering van het honderdjarig bestaan van de Afsluitdijk is dus nog ver weg. Maar het mooie voor een waterbouwer uit Nieuwediep is Werkeiland voor de aanleg van de spuisluis bij Oostoever. Sluiting van de Houtribdijk op 4 september 1975. Op de foto staan op de voorplecht v.l.n.r.: ing. A. Verbokkem RWS, directie Noord-Holland, dienstkringNoordelijke Wegen; ing. J.J. Minneboo, RWS, directie Noord-Holland, dienstkring IJsselmeer en Randmeren en ing. J.J. Numan, RWS, directie Noord-Holland, Hoofdafdeling Wegen en Oeververbindingen. (Nationaal Archief: 2.24.10.02 0 125-0494 1) natuurlijk het gegeven dat de eerste werkzaamheden al in juni 1920 werden aanbesteed; de aanleg van de korte afsluitdijk, de dijk naar Wieringen. Daarmee is 100 jaar Zuiderzeewerken toch een stuk dichterbij. Professor Thijsse schrijft bij 50 jaar het volgende. Het spreekt vanzelf dat de afsluiting van de Zuiderzee zou beginnen tussen de Noord-Hollandse kust en Wieringen. Men zou daar, ten westen van Wieringen, veel ervaring opdoen die later, bij de lange dijk van Wieringen naar de Friese kust, uitstekend te pas zou komen. Het dijktracé, na de stormvloed van 1916 gekozen, kruist onder de Wieringse wal het Amsteldiep, lang geleden een vaarwater waardoor zeeschepen van de Ree van Texel naar Amsterdam gingen. Er is een oostelijke, kleine geul, rond 7 meter diep, vervolgens een ondiepe rug en dan de westelijke, grote geul, waarin meer dan 10 meter water stond. De dijk op het Balgzand was het begin van het ergste aannemersdrama dat de Zuiderzeewerken hebben gekend. Niet de strijd tegen de steeds sterker wordende stromen in de diepe geulen deed de aannemer de das om. Nee, het waren de dikke slappe kleilagen van het Noord-Hollandse profiel onder het Balgzand die aanleiding gaven tot veel extra en onvoorzien werk en die een financieel debacle veroorzaakten. Twee kunstwerken bij Den Helder maken deel uit van dat gedeelte van de afsluiting van de Zuiderzee, van dat eerste noodzakelijke werk: de Kooisluis (1923-1925) als verbinding tussen de oude Schermerboezem en de nieuwe boezem van het Amstelmeer, en de spuisluis Oostoever (1924-1926). Oostoever is het eerste kunstwerk in de verdedigingslinie van de voormalige Zuiderzee. Zouden veel mensen in Flevoland en Noord-Holland daar nu nog wakker van liggen? 26

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 26