De rode poon werd in de ondiepten van de Noordzee gevangen, illustratie Richard Lydekker (1849-1915), Brits bioloog. (University of California Libraries, USA) Artis aquarium, prent van E. Binger circa 1900. (Collectie Stadsarchief Amsterdam) werkzaam waren aan het schoon maken en inkuipen van vis. De firma had ook een ansjoviszouterij te Enkhuizen. In de zomer van 1882 werd de eerste vis uit Nieuwediep geleverd, een mul, ook wel de 'koning van de poon' genoemd, een zeldzame vis die in kustwateren voorkomt. De vele vistransporten die Von Oterendorp Slis uit Nieuwediep naar Artis zonden gingen per trein naar Amsterdam. Voordat de vis op transport ging werd het in de haven het Nieuwediep in karen in leven gehouden. Een kaar, ook wel bun of beun genoemd, is een afsluitbare kist op en in de scheepsbodem waarbij in de bodem gaatjes zijn aangebracht, die voor de doorstroom van vers water zorgt. Vanaf de haven ging het met paard en wagen naar het treinstation. In de beginjaren hebben de vissen van het transport te lijden gehad en het ging daarom vaak mis. Het water moest zuiver en luchthoudend zijn en een lage temperatuur hebben, maar dat was bijna niet haalbaar in die tijd. Desondanks zijn er vele vistransporten vanuit de Helderse haven naar Artis vervoerd. De krant maakte er regelmatig melding van, zoals in mei 1888, "In het aquarium van Artis is nu een fraaie verzameling van snotdolven te zien. Terwijl een paar vrouwelijke exemplaren zwart van kleur zijn, prijken de talrijke mannetjes thans in hun geelachtig- rood prachtskleed. De firma Von Oterendorp Slis verzamelde deze vissen voor het aquarium", aldus de krant. En in november 1889, "Een reuzenhaai, een zeldzame gast in de Noordzee, werd door een Enkhuizer visser alhier aangebracht. Door de heren Von Oterendorp Slis, vishandelaren alhier, werd het fraaie dier aangekocht en aan professor Max Weber te Amsterdam gezonden, die het in het laboratorium der universiteit ontleedde". En in februari 1883, "Sedert gisteren is het aquarium onzer diergaarde door toedoen van de firma Von Oterendorp Slis, zeevishandelaren te Nieuwediep, in het bezit gekomen van een zogenaamde zeewolf of zeekat, een merkwaardige vis van ongeveer 1 meter lengte. In de Noordzee komt hij vrij algemeen voor, vooral bij IJsland, waar de bewoners hem gezouten of gerookt nuttigen, van zijn huid leder en van de gal, zeep bereiden". Zo zijn er vanuit Nieuwediep vele vissoorten, waaronder zeer zeldzame, in het Artis aquarium gekomen. Zoals een lipvis die in een fuik voor de Helderse dijk was gevangen. En de in fuiken gevangen zwartooglipvis en een meun. Maar ook de meer algemenere zeenaalden die in september en oktober te Nieuwediep in fuiken werden gevangen. Makrelen daarentegen waren niet geschikt, zij overleefden het transport niet, ondanks pogingen in de jaren 1880 bleven zij slechts een paar dagen in leven. Pietermannen, met hun kleur een van de fraaiste vissoorten die aan onze kust voorkomt, waren zeer geschikt en bleven minstens een 21

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 21