Helderse zeevis in Artis aquarium Rens Schendelaar Nederlands bekendste dierentuin Artis werd in 1838 gevestigd in de Plantage, de toen groene buitenwijk van Amsterdam. Ruim veertig jaar later werd daar het aquarium op 2 december 1882 geopend. Het was toen het grootste en modernste aquarium ter wereld. Van waterkoeling of -verwarming was in die tijd geen sprake, pas na de Eerste Wereldoorlog kwam hiervoor een forse kolenkachel in gebruik. Het aquarium was gevuld met water uit de Noordzee. Dekschuiten haalden het voor de kust van IJmuiden en brachten het naar Amsterdam. Maar onderzoek wees uit dat in het kustwater een te groot aantal micro-organismen (plankton) stierf tijdens het transport waardoor het water voor het aquarium van onvoldoende kwaliteit was. Ook het zeewater dat werd gehaald ten noorden van Terschelling bleek ongeschikt. Later ontdekte men dat het water uit de Golf van Biskaje de vereiste kwaliteit bezat. Met als gevolg dat vanaf 1902 Artis medewerking kreeg van grote Nederlandse rederijen die op de terugreis naar Amsterdam in de Golf van Biskaje water in hun tanks pompten. In de haven werd het in kleine vaartuigen overgepompt en naar Artis gevaren. Het eerste dier dat in maart 1864 vanuit Den Helder naar Artis werd vervoerd was een zeehond, de krant schreef toen: "Dezer dagen is alhier in een visnet gevangen een zeehond die door Natura Artis Magistra te Amsterdam voor twintig gulden is aangekocht en derwaarts opgezonden, alwaar bedoeld schoon exemplaar als een welkome gast opgenomen, de aandacht van geëerde bezoekers ongetwijfeld tot zich zal trekken". Tijdens de inrichting van het zeeaquarium was het donkergroen glanzende sponswier a&omstig uit Den Helder. De aanvoer van Noordzeevis voor het aquarium verliep in de eerste jaren na de opening uiterst moeizaam. Vis die geen marktwaarde vertegenwoordigde maar wel werd gewenst door Artis werd door de vissers niet uit zee meege nomen, ondanks dat men ervoor betaald kreeg. "Gelukkig echter voor het Artis aquarium zijn in onze grote vissersplaatsen nog mannen aan te treffen die door hun grote invloed op de vissers erin slagen om het aquarium van zeedieren te voorzien, mannen die zich veel tijd en opoffering getroosten. In dat opzicht is het aquarium sedert de stichting vooral grote dank verschuldigd aan de heren firma v. Oterendorp Slis te Nieuwediep", aldus Artis directeur C. Kerbert in het jaar 1888. Inderdaad, met recht mogen deze beide Helderse zeevishandelaren genoemd worden als pioniers voor hun medewerking aan het Artis aquarium. Het waren vooruitstrevende en voorname handelaren die in het binnen- en buitenland Den Helder vertegenwoordigden op visserijten toonstellingen zoals te Greifswald aan de Oostzee en Edinburgh en daar ook prijzen wonnen met hun inzending, een nieuw model vissloep. Daarbij was G.T. von Oterendorp secretaris van de afdeling Helder der Vereniging ter bevordering van de Nederlandse Visserij, en J.C. Slis vertegenwoordiger van deze afdeling tijdens de landelijke vergaderingen te Amsterdam. Dat hun zaken voorspoedig gingen blijkt uit dat zij beiden een woning 'op stand' hadden aan de Hoofdgracht. Naast hun rederij hadden zij ook vispak- huizen aan de Achter Hoofdgracht waar vele mannen en vrouwen Visschuit HD57 in de haven het Nieuwediep. (Foto anno 1893) ■~r,v 20

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 20