wege de jaren tachtig ging hij met pensioen, had onder meer een huisje in recreatiepark Ooghduyne in Julia- nadorp, waarna Bert Brink met zijn vrouw Peggy in Den Helder kwam wonen. Heeft u als Engelandvaarder nog een schone boodschap'? "Beter geen oorlog voeren", antwoordt de 95-jarige Bert Brink adrem. De 'Marpessa' was het eerste schip waarop Engelandvaarder Brink voer in dienst van Shell. Noten 1. Piet Haverkamp was directeur van de zeevaartschool in het Zeemanshuis in Amsterdam en verwierf vooral bekendheid als een van de schrijvers van het Leerboek der Zeevaartkunde. Zie: http:// vosmoga.nl/?page id=57 2. De Stoomvaart-Maatschappij 'Nederland' (SMN) was een Nederlandse rederij gevestigd in Amsterdam die heeft bestaan tussen 1870 en 1970. In 1970 fuseerde de SMN met enkele andere Nederlandse rederijen tot de Nederlandsche Scheepvaart Unie (NSU), vanaf 1977 bekend als Nedlloyd. In het spraakgebruik stond de rederij bekend als de 'Nederland'. Zie: https://nl.wikipedia. org/wiki/Stoomvaart-Maatschappij Nederland 3. Zie ook https://www. deverhalenvangroningen.nl/alle- verhalen/groninger-coasters-in-de- tweede-wereldoorlog 4. Over het vrachtschip 'Meerkerk': https://nimh-beeldbank.defensie.nl/ memorix/c0832128-f519-059a-8905- 1ec159ae3d78 5. Over de 'Marpessa': http:// www.helderline.nl/tanker/782/ marpessa+%281%29/ 19 Engelandvaarders in museum en archief Dankzij de film en de musical Soldaat van Oranje heeft iedereen inmiddels wel een beeld van de Engelandvaar ders, zo lezen we op de website gahetna.nl van het Nationaal Archief. Het zijn dappere Nederlanders die de gevaarlijke tocht vanuit het bezette Nederland naar Engeland maakten om van daaruit actief deel te nemen aan de strijd tegen nazi-Duitsland. Koningin Wilhelmina ontving haar helden persoonlijk om hun verhalen te horen en te vernemen hoe het in het bezette vaderland ging. Het Nationaal Archief schat dat min stens 1700 Engelandvaarders, ruim 1600 mannen en 48 vrouwen, ver trokken zijn. Ze namen verschillende routes naar het Verenigd Koninkrijk (VK): bijvoorbeeld via het Iberisch schiereiland of het neutrale Zweden en verder per boot of vliegtuig. Met een bootje rechtstreeks over zee was een tocht die door een zeer kleine minderheid is ondernomen. Velen haalden hun bestemming, anderen lieten het leven of werden onderweg gearresteerd. Engelandvaarders bleven in het VK, dienden onder andere bij de Royal Air Force of de Marine Luchtvaart dienst, de marine of de koopvaardij. Sommigen keerden terug naar bezet gebied voor spionage. Veruit de bekendste Engelandvaarder is Erik Hazelhoff Roelfzema, de Soldaat van Oranje uit de film en de musical. Ook Eddy Jonker is een bekende Enge landvaarder. Hij geldt als een van de oprichters van het in 2015 geopende Museum Engelandvaarders in Noordwijk. Overigens, in de kapel van de Erebegraafplaats in Loenen op de Veluwe hangt een vijfluik met de namen van in de oorlog omgekomen Engelandvaarders. Na de oorlog werd het Genootschap Engelandvaarders opgericht. Het archief ervan, met vele gepubliceerde en niet-gepubliceerde ontsnappingsverhalen, berust sinds november 2016 in het Nationaal Archief te Den Haag. Hier zijn ook andere relevante archivalia te vinden, onder andere van verhoren na aankomst in Engeland. Voor meer informatie en literatuur: zie www. gahetna.nl/vraagbaak/ onderzoeksgids/tweede-wereldoorlog engelandvaarders. Op Wikipedia staat een namenlijst van Engelandvaarders. In Levend Verle den van maart 2012 is een verhaal van Wout Smit opgenomen over vier Helderse Engelandvaarders die hun doel overigens niet bereikten: Jan Aberson, Albert de Gier, Kees Kwin- kelenberg en Chris Reijers.

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 19