weet ik dat ons werd voorgedaan hoe we uit het toestel moesten springen als dat nodig was. Ik ben achterin dat vliegtuig gezet, viel in slaap en werd ergens in Schotland weer wakker, waarna we een ontbijt kregen". Screening Eenmaal in het Verenigd Koninkrijk volgde weer een internering. "Daar werden we allemaal ondervraagd. Eerst door de Engelse autoriteiten, waarna een overplaatsing volgde naar een locatie waar Nederlandse autori teiten mij ondervroegen. Daar bewaar ik geen leuke herinnering aan. Het was niet prettig. Ik had regelmatig ruzie met die lui die dat moesten doen, want ik was niet gekomen voor ondervragingen, ik was gekomen om te varen". Een van de ondervragers was trouwens stokdoof en Brink kon zich slechts verstaanbaar maken door in een lange hoorn te praten die de man tegen zijn oor hield. De screening was natuurlijk bedoeld om de betrouwbaarheid van de nieuwkomers te testen en eventuele Duitse spionage te ontmaskeren. Hierbij werden de Engelandvaarders mentaal binnenste buiten gekeerd. Een van de minst prettige vragen was of de Engelandvaarder iets kon vertel len over wie er zoal in zijn directe omgeving in Nederland 'fout' was. Bert Brink doorstond de ondervra gingen en kwam terecht waar hij wezen wilde: op de grote vaart. Wilhelmina Maar eerst was er de ontmoeting met koningin Wilhelmina. Ook dat was staande praktijk. "Gij zijt de schakel tussen hen die thuisbleven en mij", zei de vorstin doorgaans bij ontmoetin gen met Engelandvaarders in haar residentie in Londen. "Dat was het hoogtepunt. Ja, Wilhelmina was een fantastische vrouw". Wat er zoal gezegd is tijdens de audi- entie weet Brink niet meer precies. "Ze informeerde naar van alles. Je zat met een grote groep om haar heen. En dan vroeg ze van wat denk je hier van en wat denk je daar van? Ik was niet zo spraakzaam. Er waren mensen die veel beter praten konden dan ik en daar had ze dus meer aan". Scherp voor ogen staat Brink wel deze anekdote. "Ik liep met de koningin op samen met een andere jongen. 'Jij komt toch uit Groningen?, vroeg ze. 'Ja', zegt-ie, waarop ze ons naar de tuin dirigeerde. 'Moet jij eens kijken naar die grond, want mijn aardappels wil len niet groeien.' Dus wij kijken naar die grond. Toen we eenmaal uit de tuin kwamen, werden we meteen apart genomen door de leider van die dag. 'Wat hebben jullie daar uitge spookt?, vroeg-ie. Dat was geweldig". Brink kan er nog om lachen en terecht want die Groninger zal nooit gedroomd hebben van Engeland om de koningin van agrarisch advies te dienen. Los van de audiëntie bij de koningin had Bert Brink nog een memorabele ontmoeting. Tijdens een van de trein reizen in Engeland leerde hij zijn latere vrouw kennen: Peggy Puleston, telg uit een Engels geslacht dat terug gaat tot de elfde eeuw, de tijd van Wil lem de Veroveraar. Wisten uw ouders destijds waar u was? "Ja. Mijn moeders broer Jan en zijn vrouw Jo woonden in Amerika en ik had het adres van hen. Vanuit Zweden kon ik hun schrijven, onder pseudo niem maar dan zo dat mijn ouders uit de inlichtingen van mijn oom en tante konden opmaken dat ik het was. Zo wisten mijn vader en moeder in Amersfoort waar ik zat, wat ze natuurlijk angstvallig geheimhielden. Ernaar gevraagd zeiden ze dat ik in Groningen zat. Mijn moeder is trou wens een keer opgepakt. Maar op een of andere wijze heeft ze zich eruit weten te redden". In konvooi Na de ontvangst door koningin Wil- helmina ging het rapido naar de haven van Liverpool. Want dienen op de koopvaardij was Brinks doel, een gevaarlijke keuze gelet op de U-boten die op geallieerde schepen joegen. "Maar", zo vertelt hij verder, "dat wist ik allemaal niet. Je deed iets voor de war-effort De 'Meerkerk' 4 was het eerste schip waarop de jonge Engelandvaarder geplaatst werd. Het voer in konvooi heen en weer tussen de Verenigde Staten en Europa, doorgaans volgela den met wapens, voertuigen en ander militair materieel. "Ja, het was gevaar lijk", beaamt hij. "Maar we zijn er goed doorheen gekomen". Wel maakte hij het mee dat de 'Meerkerk' op het nippertje ontsnapte aan een mijn of een torpedo. Ditzelfde projectiel bracht wel een direct volgend kon vooischip tot zinken. "Er was constant gevaar, vooral op reizen naar de Mid dellandse zee waar het stikte van de Duitse onderzeeboten. Als het weer het toeliet sliep ik aan dek. Dan kon je snel weg". Overigens was het Brinks taak om wacht te lopen op de brug en op post te staan bij een mitrailleur. Na de 'Meerkerk' volgde nog een plaatsing op de 'Philips Wouwerman, waarna Brink op de 'Marpessa' 5 terecht kwam, een tanker van Shell. Het was op dit schip waar de lange loopbaan van Brink voor deze olie maatschappij begon. Na 1945 Na de oorlog trouwde Bert Brink met Peggy Puleston, kreeg twee kinderen, was jaren van huis, doorliep de ran gen, diende op tientallen schepen en werd uiteindelijk gezagvoerder van een mammoettanker van Shell. Maar dat is nog niet het hele verhaal in een notendop; het concern stelde de kapi tein in de gelegenheid om scheeps- bouwkunde te gaan studeren aan de toenmalige Technische Hogeschool Delft, nu de Universiteit van Delft. Hier studeerde hij in 1973 op 51-jarige leeftijd af als ingenieur, waarmee een langgekoesterde wens in vervulling ging. Na deze studie volgde nog een loopbaan bij de offshore, eveneens in dienst van Shell. Halver- 18

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 18