land 2 en bij die rederij kon ik gaan varen. Omdat ik het hoogste diploma van de kweekschool van de zeevaart had, kreeg ik automatisch de rang van derde stuurman". Zoals gezegd, het was oorlog en dat beperkte de mogelijkheden. Van een vrije en onbelemmerde scheepvaart was geen sprake meer. Maar de Gro ninger kustvaart bood nog een gaatje en daarheen dirigeerde 'de Nederland' hem dan ook, naar de coaster 'Nisi Deo' in Delfzijl. Op 3 september 1942 stapte de toen 19-jarige Brink aan boord, echter niet als leerling-stuur man maar als kok-lichtmatroos! Ruim driekwart eeuw na dato moet de oud gezagvoerder er nog altijd hartelijk om lachen. De verbazingwekkende plaatsing had trouwens wel een reden; op de kustvaart in Groningen kenden ze namelijk ze geen leerlingen. "Je voer daar in een vak. Maar ja, koken kon ik helemaal niet. Dat heb ik toen maar snel geleerd. En van de oplei ding tot lichtmatroos heb ik nog veel profijt gehad toen ik later als kapitein voer". De 'Nisi Deo' behoorde overigens tot dat deel van de coastervloot dat niet in beslag genomen was door de Duitse bezetter. Deze niet-gevorderde schepen voeren voornamelijk vanuit Delfzijl op Zweden en Finland. 3 vaart zou lopen. Nederland was immers neutraal. Het pakte dus anders uit; de Duitse invasie van 9 op 10 mei 1940 overviel en verbijsterde het land. Hierop terugkijkend is Brinks oordeel kristalhelder: het toen zittende kabinet De Geer was zwak en weifelmoedig, terwijl Nederland met koningin Wilhelmina juist een sterk, koersvast en vastberaden staatshoofd had. Wilhelmina, die was uitgeweken naar Engeland, gaf hoop en vertrou wen. Zij verdiende navolging, wat menig Engelandvaarder letterlijk in praktijk bracht door uit te wijken. Zo ook de jonge stuurman Bert Brink. Of, zoals hij het verwoordt: "Als je Wilhelmina hoorde, en ik heb haar ook ontmoet, dan wist je dat je bij haar in betere handen was". Bosbouw Het was in 1942 dat Brink in Zweden van zijn schip 'deserteerde', zoals het met groene inkt in zijn altijd bewaarde monsterboekje staat geno teerd. Tevoren had een attaché in Stockholm hem uitgelegd hoe het allemaal in zijn werk ging en hoe in Engeland te komen. "Ik werd vervol gens geïnterneerd. Ze zeiden ook van 'het is best dat je hier bent, maar je moet je wel nuttig maken.' Ik kon kiezen uit de bosbouw, werken op een boerderij of aan de weg gaan werken. Ik koos het bos, wat een logische keus voor mij was omdat mijn grootvader boswachter was. Ik begon als houthakker en mijn eerste taak was het omzagen en stukzagen van bomen die door de opzichter waren uitgekozen. Dit hout werd door de Zweden als brandstof gebruikt, want kolen waren schaars. Met dat houthakken verdiende ik mijn geld. Na verloop van tijd leerde ik twee mannen kennen die de bomen met behulp van paarden uit het bos naar de weg sleepten. Bij hen mocht ik komen werken, het verdiende wat beter en was minder zwaar. Het lag me ook beter. In die dagen woonde ik trouwens in een groot kamp met jongens die hetzelfde traject doorliepen als ik. Noorse jongelui ook. Over het algemeen boerenjongens die gewend waren op het land of in het bos te werken". Maar uw doel was en bleef Engeland. "Zeker, en ik had maar een beperkte verblijfsvergunning voor Zweden. Op een dag ben ik met een paar andere jongens overgevlogen van Stockholm naar noord Engeland. Dat ging 's nachts, maar hoe dit in elkaar gezeten heeft weet ik niet meer. Ook het type vliegtuig weet ik niet meer en of het een Engels of Zweeds toestel was. Wel Drijfveren Zweden was neutraal in de Tweede Wereldoorlog, wat een uitgelezen mogelijkheid bood om aan de Duit sers te ontkomen. Bert Brink greep zijn kans en daar had hij meerdere redenen voor, zo legt hij uit. Aller eerst was er de bezetting en de wil zich daartegen te verzetten. Maar, er was nog een motief en dat ging terug op gebeurtenissen van vlak voor de oorlog. Aan de vooravond ervan was Brink vanuit een jeugdherberg in Luxemburg naar huis gestuurd van wege de acute militaire dreiging die van nazi-Duitsland uitging. Maar, eenmaal terug in eigen land vertelde men hem dat het allemaal niet zo'n Vrachtschip 'Meerkerk' waarop Bert Brink tijdens de oorlog gevaarlijke konvooireizen maakte. 17

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 17