'Bij Wilhelmina was je in betere handen' Engelandvaarder Bert Brink (95): Ruud Claessen Ir Bert Brink was gezagvoerder van een mammoettanker zoals afgebeeld op het schilderij. (Foto: DVW) Met zijn 95 jaar is ir Lubertus (Bert) Brink een van de weinige nog levende Engelandvaarders. Het was in 1942 dat hij via Zweden ontsnapte aan de Duitse bezetting. Eenmaal in Londen had Brink een ontmoeting met koningin Wilhel- mina, waarna hij zich aanmeldde bij de koopvaardij. Als leerling stuurman maakte hij meerdere konvooireizen naar de Verenigde Staten en het Middellandse zeege bied. Levensgevaarlijk want een vloot van Duitse U-boten lag op de loer om geallieerde schepen te torpederen. Na de oorlog zette Bert Brink zijn loopbaan voort op de grote vaart. In dienst van Shell doorliep hij de rangen, zwaaide af als gezagvoerder van een mammoettanker om zijn loopbaan als scheepsbouwkundig ingenieur voort te zetten, nog altijd in dienst van Shell. Inmiddels geniet ir Brink alweer geruime tijd van zijn pensioen. In zijn comfortabele appartement met uitzicht op de Helderse duinen vertelt hij over zijn Engelandvaart. Bert Brink is van 1922 en zijn wieg stond in Amersfoort. Niet echt aan zee dus, maar het ruime sop zou wel zijn bestemming worden; daar was hij zich als jongen al van bewust. "Want", zo vertelt de nu 95-jarige oud gezagvoerder op de grote vaart, "ik had een kano, wij woonden aan een gracht. En met die kano ging ik naar school, de binnenwateren door, daarna van school naar het zwembad en dan terug naar huis". En er was ook een neef van moeders kant, die was zeeman, wat de jonge Bert tot de verbeelding sprak. De neef logeerde een keer bij het gezin Brink en liet een film zien van een schip waarop hij stuurman was, in Indonesië. Bert Brink vond het geweldig en zijn besluit stond vast; hij wilde ook naar zee. Het was een droom die zou uitkomen, maar aanvankelijk wèl even anders dan gedacht, want het was oorlog. Na in Amersfoort geslaagd te zijn voor het examen Mulo-B meldde Brink zich aan bij de Hogere Zeevaartschool in Amsterdam, waar de vermaarde Piet Haverkamp 1 de scepter zwaaide. Brink volgde de tweejarige opleiding tot stuurman en rondde deze medio 1941-42 af en wel als een van tien beste studenten. Dit puike resultaat bleef natuurlijk niet onopgemerkt. Brink: "Ik werd eruit gepikt door de Maatschappij Neder- Fragment uit het monsterboekje met de aantekening dat Bert Brink in 1942 'deserteerde'. aanmonsterpafaaf. Ambt. Datum WELLEJ Plaats 3,J. YIERBURSH- 16 ftinui*

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 16