Cornells Franciskus van Neerijnen (1913-1983) in 1946 bij de ULO school, Molenstraat. kranten, vooraf officieel goedgekeurd door het R.K. centraal bureau voor onderwijs en opvoeding6. 'Het vluchtende paard' Een heel bijzondere en spontane actie van de jeugd vond in eerste instantie plaats in Den Helder, resulterend in de verkoop van een zwart-witte prentbrieffiaart waarop een vluchtend paard is te zien. Op de achterzijde is vermeld: Jeugdactie Rampenfonds. En verder: prijs 25 cent, schoolbordtekening C.F. van Neerijnen, Den Helder. Foto Ben Kool, Den Helder, Druk: De Boer, Den Helder. Over deze kaart het volgende: In 1953 was de Helderse tekenleraar Cornelis Franciskus van Neerijnen Vianen 13 mei 1913 en f Den Helder 17 nov. 1983) verbonden aan de openbare ULO en de vakschool voor jongens (ambachtsschool) in Den Helder. Van Neerijnen gaf ook tekencursussen voor beginners en gevorderden aan de Volksuniversiteit en exposeerde o.a. zijn aquarellen in het museum in zijn woonplaats. Nadat het bericht van de Ramp Van Neerijnen had bereikt, tekende hij met krijt, op een schoolbord van de huishoudschool, in het lokaal waar de jongens van de ambachtsschool tekenles kregen, zijn visie op de Ramp; een vluchtend paard in een overstroomd landschap (na de oorlog was de Helderse ambachtsschool bij gebrek aan een eigen locatie, in een aantal scholen ondergebracht, o.a. in de huishoudschool). Hij wilde via die tekening de jeugd tot hulpverlening activeren. Toen Van Neerijnen de tekening weer wilde uitvegen kwamen de jongens in opstand en rustten niet voordat de tekening was gefotografeerd en de Helderse drukkerij 'v/h C. de Boer jr.' was ingeschakeld voor het maken van een prentbrieffiaart van de bordtekening. De drukkerij verzorgde een oplage van minstens tienduizend kaarten. Deze werden daarna door leerlingen, in het kader van "Jeugdactie voor het Rampenfonds", in Den Helder en omgeving verkocht tegen een kwartje per stuk. De actie werd door ettelijke kranten verwoord7. De verkoop was zo'n succes dat besloten werd er een landelijke (jeugd)actie van te maken: zoveel mogelijk scholen en sportverenigingen werden erbij ingeschakeld. Daarnaast konden zich bedrijven, fabrieken, winkels en kantoren aanmelden voor de verkoop. Scholen, bijvoorbeeld in Den Haag, Apeldoorn, Waalwijk e.o. en Utrecht8 gingen meedoen. Uit Alphen aan den Rijn, Borger, IJmuiden, de Bilt (U.) en Zeeland kwamen orders binnen, zelfs uit het buitenland. Deze (inter) nationale (jeugd-)actie leverde uiteindelijk met de verkoop van 192.416 prentbrieffiaarten een netto opbrengst op van ƒ41.285, - ten bate van het Rampenfonds. De vraag dringt zich op wat de mensen in de getroffen gebieden hebben 'meegekregen' van de jongens en meisjes elders in het land die met zoveel enthousiasme watersnoodzegels en prentbrieffiaarten met 'Het vluchtende paard' verkochten ten bate van het Rampenfonds; men had immers wel wat anders aan het hoofd. Kreeg men weleens die bijzondere kaart met de speciale postzegel, met een groet en een betoon van medeleven? Hoe dan ook, door de verscheidenheid aan hulp konden de getroffenen van de Watersnoodramp na verloop van tijd de draad weer oppakken, maar het leed dat velen van hen is overkomen zal nooit meer uit de gedachten zijn verdwenen. 14 oco Drukkerij de Boer Een woordje over drukkerij v/h C. de Boer jr. Zij bestond sinds 1870 in Den Helder. Het bedrijf zou dankzij overnames, tot ongeveer de jaren '90 van de 20e eeuw, uitgroeien tot een groot drukkerij- en uitgeversconcern, met vele werkmaatschappijen en dochterondernemingen. In 1957 kwam de hoofdvestiging oftewel moedermaatschappij naar Hilversum waar al jaren een 'dochter' van de drukkerij was gevestigd. Zij verkreeg het predicaat 'Hofleverancier'. Er volgenden nog meer overnames. Een deel van het concern verhuisde in 1969 vanuit Hilversum naar Utrecht, samen met een in dat jaar overgenomen groot drukkersbedrijf. De naam veranderde in: 'De Boer- Cuperus'. Later volgde nog minimaal één fusie. Door ontwikkelingen in de drukkers- en uitgeverswereld, onder andere door de vele technologische veranderingen (automatisering, "van lood naar fotozetten" en door digitalisering); door moordende concurrentie; onder invloed van nieuwe media; door overcapaciteit in de sector (personeel, persen) en daarmee gepaard gaande sanering in de grafische industrie in- en buiten Nederland én door dalende opbrengsten), ging het midden jaren 1990 steeds minder met het bedrijf. De naam 'De Boer-Cuperus' was toen al verdwenen. Uiteindelijk was het gedaan met het concern. 'Drukkerij De Boer' blijft hier in herinnering dankzij de prentbriefkaart 'Het vluchtende paard', voor een goed doel uitgebracht in het droevige jaar 1953.

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 14