broer. Voor mij krijgt het pand pas betekenis als hier na 1970 een snack bar wordt gevestigd. Naast de kapper zat drogisterij Smoren- berg en even verderop, in het pand waar nu de chinees zit, was in mijn jeugd de Vivo-supermarkt van Oly gevestigd. Wij kwamen daar overigens zelden want mijn moeder bestelde haar boodschap pen nog altijd bij Joop de Bruin die een kruidenierszaak in de Van der Duijn van Maasdamstraat runde. Bij die leverancier was zij blijven hangen nadat we in 1961 vanuit de Jan in 't Veldstraat naar Oud Den Helder waren verhuisd. Joop de Bruin kwam de boodschappen op zater dagmiddag thuisbrengen. Hij nam de bestelling voor de volgende week dan gelijk mee. Die schreef mijn moeder in een bestelboekje met een groen/rood kaftje. Je boodschappen bestellen en thuis laten bezorgen is ècht geen novum. Mijn moeder deed dat al halverwege de jaren '60! Zondag Op de hoek tegenover Oly was de slagerswinkel van Pruiksma. Hoewel we thuis niet dagelijks een stukje vlees op ons bord kregen, heb ik toch heel wat voetstappen in deze slagerij lig gen want bij elk bezoek kreeg je als kind een plakje worst. Pruiksma zelf zou ik nog kunnen uittekenen; smet- Bedrijfspand hoek Willem Barendszstraat - Cornelis Ditostraat. teloos witte jas, het zwarte haar in kabbelende gol^es over zijn schedel, onveranderlijk vriendelijk en klantge richt. Desondanks duurde het soms wel een half uur voordat je aan de beurt was bij deze slager, vooral op drukke zaterdagmiddagen. Pruiksma jongleerde met de bestellingen. Een pond gehakt werd uit de bak in de vitrine geschept, van de ene hand in de andere overgewipt tot het een mooie ronde bal was. Eenmaal minu tieus in een papieren zak verpakt, kwam er een elastiek omheen waar onder het plakje metworst met een knal klem werd gelegd. Pruiksma had ook zijn broer Piet in dienst. Piet liep mank en had een bril met jampotgla- Slager Pruiksma in zijn slagerij. zen. Vandaag de dag zou Piet iemand zijn geweest met 'een afstand tot de arbeidsmarkt'. Maar niet in de jaren '60. Piet hielp de klanten langzaam maar er was niemand die daarover viel. Op zondagochtend, rond een uur of twaalf, was de winkel van Pruiksma ook open. Dan kon je er je rosbief of rollade naar toe brengen. De slager sneed die dan op zijn snijmachine in mooie regelmatige plakken. Service, ook buiten reguliere openingstijden. Op zicht Twee panden verderop kwam je de textielzaak van Lastdrager tegen. Als ik aan Lastdrager denk, dan springen mij de woorden trevira en terlenka spontaan in gedachten. De winkel van Lastdrager stond tjokvol kledingrek ken met dames-, heren- en kinderkle ding, bijna zonder uitzondering gemaakt van deze 'moderne' stoften. Eens in de zoveel tijd kocht mijn moeder er kleding. Niet alleen voor ons kinderen maar ook voor mijn vader voor wie ze die dan 'op zicht' mocht meenemen. Als het mijn vader niet aanstond, hetgeen met regelmaat het geval was, dan bracht mijn moe der het aangeschafte gewoon weer terug. Ik kan me vandaag de dag niet voorstellen dat ik de kleding voor mijn echtgenoot zou moeten uitzoe ken. In de jaren '60 was het redelijk normaal, geloof ik. Later kreeg Last- 7 W r i

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 7