Buurtkinderen in de melkwagen van Geel. nieuwste gadgets op speelgoed- gebied. Bijvoorbeeld de allereerste inline-skeelers terwijl wij, andere buurtkinderen, nog voortstrompelden op onze gewone rolschaatsen waarvan de schroeven altijd lostrilden en de plastic riempjes snel aforaken. Verder was er in de De Houtmanstraat ook nog het bedrijf van firma Kubbe gevestigd die in zand en grind han delde. Op de foto staan twee mannen van de firma Kubbe in de deurope ning van de garage. Het is nu moeilijk voor te stellen dat in die betrekkelijk nauwe straat, bedrijven waren geves tigd waarvan de bedrijfswagens af en aan reden. Dergelijke filialen zouden nu alleen in buiten stedelijke indus triegebieden mogen neerstrijken. Maar in de jaren '60 leek niemand er in de omliggende straten last van te hebben. Dan was er natuurlijk ook rijwielhan del en fietsenmaker Paans, op de hoek van de Cornelis Ditostraat en de andere kant op, naast een braaklig gend stuk grond, door ons buurtkin deren 'het landje' genoemd, zat een garage. Verderop in de De Houtman straat zaten ook nog andere bedrijven of winkels. Bijvoorbeeld bakkerij Vliek, op de hoek van de Petrus Plan- ciusstraat. Zo achter elkaar gezet deed de De Houtmanstraat eigenlijk hele maal niet zoveel onder voor winkel straat Willem Barentsz. Willem Barentsz Terug door de Jacob Beenstraat, naar de Willem Barentszstraat en dan rechtsaf, richting het Helden der Zeeplein. Dan kwam je aan je rechter hand, op de hoek van de Cornelis Ditostraat, eerst de winkel van melk boer Geel tegen. Even verderop, tus sen de woonhuizen in, was een slijte rij gevestigd. Op de luchtfoto is die net niet te zien. Ik kan me niet herin neren ooit in die slijterij binnen te zijn geweest. Wel herinner ik me een ondiepe etalage waarin voornamelijk flessen jonge (citroen)jenever en cog nac stonden. Nog even verder doorlo pend kwam (en kom) je dan op het Helden der Zeeplein waar nog altijd het carillon staat. Dat carillon werd vroeger heel vaak bespeeld. Ik herin ner me een tijd waarin dagelijks de klanken van het klokkenspel over de wijk schalden. Toen had de gemeente vast nog een beiaardier in dienst. Als buurtkinderen speelden we ook heel vaak op en rond het carillon dat wij 'het monument' noemden. Terug de Willem Barentszstraat in, en we lopen wederom aan de rechterkant van de straat. Daar kwam je op de hoek van de Cornelis Ditostraat, schuin tegenover de melkhandel van Geel, een kapper tegen. Ik herinner mij niet dat deze winkel ooit die invulling heeft gekend, deze informa tie heb ik van mijn vier jaar oudere Op de step in de Jacob Beenstraat. kant op; naar de Cornelis de Hout manstraat. Daar trof je niet zoveel middenstand aan als in de Willem Barentszstraat maar één winkelier wil ik u niet onthouden: groentehande laar Zonneveld. Zonneveld had eigen lijk geen winkel, zijn nering stond uitgestald in een opslaghal waar het zowel 's winters als zomers ijskoud was. Zonneveld sprak een beetje lijzig en stond voortdurend met zijn han den over elkaar te wrijven, waar schijnlijk vanwege die kou. Wij wer den regelmatig om een (vergeten) boodschap naar deze groenteboer gestuurd. Zonder geld want de reke ning kon hier 'opgeschreven' worden. Zonneveld verkocht ook ijsjes. Als kinderen kochten we er ijslolly's van tien cent die door de groenteboer in tweeën werden gebroken. Dan hoefde je voor zo'n half ijsje maar een stuiver neer te tellen. Op de foto met dat meisje op haar step (dat ben ik), is rechts nog net de winkel van Zonne veld te zien. In de De Houtmanstraat was ook taxicentrale 14000 gevestigd, van de familie Lamers. Ik herinner me dat zij eind jaren '60 al op vakantie gingen naar Spanje. Dat was voor ons onbe grijpelijk ver weg en van een onvoor stelbare luxe. De jongste telg uit het gezin was overigens sowieso te benij den. Hij had altijd als eerste de 6

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 6