Augustus 2017. Veteranenmiddag in Hotel Den Helder op uitnodiging van de gemeente Den Helder. (Foto: George Stoekenbroek) waren een tijdje niet mogelijk, maar per 5 augustus worden ze hervat. En stichting Stelling van Den Helder organiseert vaartochtjes met een vlet langs de Helderse forten. Bij een schietpartij in de Bloemstraat raakt een man ernstig gewond. De politie arresteert een 30-jarige ver dachte. Een paar dagen later binden inbrekers een man vast in zijn woning in de Visstraat. Ze doorzoeken het huis en gaan er vandoor met als buit een mobiele telefoon. Politiecijfers wijzen overigens uit dat het aantal woninginbraken in Den Helder een dalende tendens vertoont. Sloeg het dievengilde in 2012 nog 270 maal toe, in 2016 was dat 128 keer het geval. Zo meldt de Helderse Courant van 28 augustus. De oorzaak van de daling moet gezocht worden in beter hang en sluitwerk, buurtpreventieapps en beter toezicht van de politie. Of een tanende aangiftebereidheid van de burger eveneens een rol speelt, vertelt het verhaal niet. De Nieuwedieper Djoao Lobles is de snelste 16-jarige van Europa op de 800 meter hardlopen. We gaan hope lijk nog veel van hem horen. Zeeschilder Jan de Quelery brengt het boek Cannons and Sails 17th century uit. Met zijn formaat van 42 bij 30 centimeter komen de a&eeldingen robuust en gedetailleerd tot hun recht, onder andere schepen uit de tijd van Michiel de Ruyter. Conserva tor Graddy Boven van het Marinemu seum schreef er de teksten bij. De uitgave staat in het teken van 350 jaar Tocht naar Chatham, een van de hoogtepunten uit 500 jaar Neder landse marine. Meer over het boek: www.dokmar.com. Zondag 13 augustus staat er een aflandige wind en dan raak je als zwemmer al gauw te ver in zee. Gelukkig hebben we een Reddings brigade en die haalt dan ook een aan tal badgasten naar de kant. Juist ver uit de wal wagen zich 42 goedge- trainde bikkels; ze zwemmen het Marsdiep over naar Texel. Met deze prestatie halen ze ruim 70 duizend euro op voor Spieren voor Spieren. Woningstichting heeft plannen om een dertigtal woningen te bouwen op het Vinkenterrein aan de Fabrieks- gracht. De nieuwbouw moet aanslui ten bij de karakteristieke woonhuizen in de Janzenstraat. Het project van de corporatie brengt tevens de bouw van een houtzaagmolen op het terrein binnen handbereik. Op 15 augustus herdenkt ook Den Helder dat met de capitulatie van Japan een eind aan de Tweede Wereldoorlog kwam. In het licht hier van wordt Theodoor Pinchetti pos tuum geëerd met het Mobilisatie Oor- logskruis. De KNIL-militair kwam op 18 september 1944 om het leven bij het torpederen van het Japanse schip aan boord waarvan hij als krijgsge vangene gedeporteerd werd. Bij deze aanval vonden 5600 opvarenden de dood. De Noordwest Ziekenhuisgroep krijgt geen 11,3 maar 2 miljoen euro van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZA) om de geboortezorg en spoedeisende hulp (SEH) in het Helderse zieken huis (voorheen het Gemini) te conti nueren. Zal dit erop uit draaien dat bewoners en toeristen voor genoemde zorg naar Alkmaar zullen moeten reizen? De gemeente Den Helder wil het niet zover laten komen en zoekt steun bij de buurgemeenten Texel, Hollands Kroon en Schagen, om samen een vuist te maken. Maakindustrie terug op Willemsoord. Zo zou je de vestiging van een fietsfa- briek in gebouw 39 kunnen noemen. Het assemblagebedrijf Zeestad Staal koopt de hal en neemt de grond in erfpacht. Familietwist op De Nollen. De erven van kunstenaar Ruud van de Wint - Ruud jr en zijn broer Gijs - liggen overhoop met het stichtingsbestuur van het kunstproject in een land schappelijke omgeving. Inzet van de heibel is het taaiste ongerief van de wereld: geld. Paul Jan van de Wint van de stichting wil een vergoeding voor zijn inspanningen gedurende de afgelopen tien jaar. Gijs van de Wint zegt namens de erven dat het geld er niet is. Neef Paul Jan op zijn beurt vindt dat maar flauwekul. Remco Schaap krijgt van locoburge meester van dienst Lolke Kuipers de versierselen opgespeld van Ridder in de Orde Van Oranje-Nassau. Dit van wege zijn verdiensten voor onder andere de stichting Richter die zich beijvert voor internationale culturele uitwisseling van jongeren. Remco Schaap is geschiedenisleraar. Het Regionaal Historisch Centrum 28

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 28