Helderse Historische Voorvallen Ruud Claessen Juli 2017 Per 1 juli telt de gemeente Den Helder 56.043 geregistreerde inwoners. Die verdienen natuur lijk een ordentelijk stadhuis en laat daar nu al jarenlang over gepraat worden. Zo ook op 3 juli in schouwburg de Kampanje. Is verbouw van het huidige stadhuis aan de Bijlweg nu wel zo handig? Is nieuwbouw niet veel verstandiger én aantrekkelijker? Dit zijn de cen trale vragen van de praatsessie. De teneur van de avond lijkt in het voor deel van nieuwbouw te zijn. Voor het goede begrip: de meerderheid van de gemeenteraad wil het bestaande stad huis juist verbouwen. Woningstichting en de ontwikkel- maatschappij Zeestad maken zich op voor vernieuwing van het Konings plein en de aangrenzende Konings traat. Tientallen onooglijke panden verdwijnen voor nieuwbouw, voor een groot deel woningen. Plein en straat moeten weer sfeer en statuur gaan uitstralen. Het standbeeld van de Jutter maakt de tongen los. Het stond decennia op het stationsplein en moest wijken voor de reconstructie ervan. Nu is er het idee om de Jutter een nieuwe plek op de dijk te geven. Helemaal fout! Het beeld moet terug naar zijn oude loca tie bij het station, is de boodschap van een publieksactie. De Julianadorper twirlster Daniëlle Bergman stopt ermee. Ze werd niet minder dan dertien maal Europees kampioen in haar tak van sport. Op dinsdag 11 juli overlijdt Jaap Fijnheer (88). Hij genoot bekendheid als direc teur van de toenmalige vakschool voor meisjes De Vijfsprong. Ook was hij actief voor de Dierenbescherming en de PvdA. In Nieuw-Den Helder wordt het eer ste tiny house in gebruik genomen: het meet 8,5 bij 2,5 meter en op het hoogste punt net geen 4 meter. Het is een beetje idealistisch wonen. Wel opvallend na het ruimschoots slopen van piepkleine bejaardenhuisjes, omdat die niet meer van deze tijd zouden zijn. Het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) zou het vroegere mili taire kledingmagazijn aan de Jacob van Heemskerckstraat hebben aange kocht voor huisvesting van jonge en alleenstaande asielzoekers. Dit bericht geeft beroering in Oud-Den Helder; de buurt biedt ggz-cliënten al woon ruimte en het COA-plan zou te belas tend zijn. Eerder haalden bewoners van de Liniebuurt het nieuws, het Achtuurjournaal zelfs. Ze hadden een woning voor de neus van het COA weggekocht, welke actie een fikse discussie uitlokte tussen voor- en tegenstanders van huisvesting van jonge asielzoekers in een woonbuurt. Het droevige bericht bereikt de Hel- derse gemeenschap van het overlijden op 17 juli van Wim Kalkman (88), vooraanstaand kenner van onder meer de Helderse geschiedenis. Daar aan gaf hij tientallen jaren uiting met de publicatie van boeken, belangwek kende foto's en ander historisch mate riaal. Zo had hij jarenlang een eigen beeldrubriek in het Helders Week blad. Zie ook het in memoriam elders in deze uitgave. Weten hoe Den Helder en omgeving zich cartografisch ontwikkelden? Surf dan naar de Universiteitsbibliotheek van Utrecht en u kunt alle 36 voor oorlogse Bosatlassen op het scherm toveren. De eerste verscheen in 1877. Waar tegenstanders van nieuwbouw op Willemsoord luidruchtig voor waarschuwden en waar voorstanders hun vingers stilletjes gekruist hielden, wordt bewaarheid: schouwburg de Kampanje draait met verlies: 4,5 ton in 2016. Ook voor dit jaar worden rode cijfers verwacht. Vooral de hore- capoot functioneert financieel niet naar behoren. Het medicijn? Kosten omlaag, opbrengsten omhoog. De Helderse Vallei is een van de nieu were attracties van de stad. Op don derdag 20 juli begroet het natuurcen- trum bij de Donkere Duinen de 500.000e bezoeker. Rond dezelfde tijd besteedt het Nationaal Reddingmu seum Dorus Rijkers speciale aandacht aan de Insulinde. Deze inmiddels 90-jarige oude dame was tussen 1927 en 1965 betrokken bij het redden van 332 mensen. De Insulinde was de eerste stalen zelf richtende reddings boot. Nog drie bekende Heldernaren ont vallen ons. Oud-politiecommissaris Rens Swaneveld (1946-2017). Hij gold als een aimabele politiechef en was na zijn pensionering enige tijd voorzitter van station Den Helder van de KNRM. De Helderse acteur, toneel schrijver en regisseur Jan Tol overlijdt op 73-jarige leeftijd. Hij laat onder meer een groot oeuvre aan toneel stukken na. Ook de bekende vogel keurmeester Richard Niks (1941 2017) is niet meer. Augustus 2017 Per 1 augustus verblijven volgens het bevolkingsregister 56.038 mensen in de gemeente Den Helder. Het langdurige conflict tussen de gemeente en de bewoner in spe van de gerestaureerde watertoren wordt bijgelegd. Hij kan het gebouw nu ver der renoveren en geschikt maken als woning. De gemeente draagt er 972 duizend euro aan bij. 'Met de eigenaar Christian Koks is afgesproken dat het dak van de toren twaalf maal per jaar open zal zijn voor het publiek', zo lezen we op de gemeentelijke website. Rondleidingen op Fort Erfprins 27

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 27