teksten. Voor zover bekend werd in circa het jaar 1895 voor het eerst een kerstfeest voor kinderen uit arme gezinnen in het gebouw georgani seerd. De oproep in de krant om financiële hulp en giften, luidde: "Gaarne wenscht het Leger des Heils deze kinderen, die toch al zoveel ont beren, eens te verassen met een heer lijke warme maaltijd, wij zullen hen een prettig kerstfeest laten vieren met een keurig versierde zaal met kerst boom. Ook zullen wij voor zover wij daartoe in staat zijn, degenen die daar het meest behoefte aan hebben, van warme kleren voorzien. De ondergete kenden zijn gaarne bereid voor dit doel giften in ontvangst te nemen, bestaande uit geld, kleren, aardappe len, groenten, vlees en vet. Ook zult ge ons verblijden wanneer ge voor dit doel speculaas of andere versnaperin gen zou willen afstaan". Op tweede kerstdag van het jaar 1900 stond een fraaie kerstboom in de zaal: "Er waren daarnevens enige lange tafels geplaatst, waaraan des middags ruim 100 kinde ren uit behoeftige huisgezinnen plaats namen en aldaar een versterkend maal, bestaande uit boerenkool met worst, ontvingen. Na de maaltijd werden er enige heilsliederen gezongen. Dank baar en voldaan waren ze, toen zij huiswaarts gingen en elk nog enige versnaperingen mede kregen", aldus de krant van 29 december 1900. December van het jaar 1908 stonden voor het eerst kerstpotten van het Leger des Heils in het centrum van Den Helder. Dat was noodzakelijk om voldoende financiën te krijgen om het uitdelen van levensbehoeften aan de armste onder de Helderse bevolking mogelijk te maken. Alle arme men sen, behoeftige gezinnen en allen die in aanmerking wensten te komen voor het ontvangen van de Helderse kerstuitdeling konden zich meldden in het gebouw van het Leger des Heils aan de Spoorgracht. Er werden vele brieven en adressen ingeleverd. Velen vroegen erom, of smeekten zelfs. Dat jaar werd door de Heilssoldaten een groot aantal kerstmanden uitgedeeld met aardappelen, kool, rijst, bonen, spek, brood en boter. Ook dekens, kleren, soms een kacheltje of fornuis en een grote hoeveelheid steenkool en turf werd uitgedeeld. December 1921 stonden de kerstpotten in de Keizer straat bij de winkel van Vroom Dreesmann, in de Spoorstraat bij de firma Duinker en bij het Militair Tehuis op de kruising Spoorstraat - Koningstraat. En bij het postkantoor aan de Kanaalweg en 's avonds in de Koningstraat bij de firma (bakkerij) Elte. Dat jaar vond de kerstuitdeling voor de armen plaats op de avond voor eerste kerstdag. Er werden 80 gezinnen bedeeld, 180 kinderen kre gen een kerstfeest. Er werden in die periode bij de kerstpotten op straat ook mistletoetakjes verkocht ten bate van het kerstfeest der armen. Ook de gevangenen in de provoost, die na krijgsraad hun straf uitzaten in een kazerne, werden niet vergeten. Naar hun werd een potje tulpen en hulst gebracht. In de jaren 1930 ging er drie dagen lang een paard en wagen met muzikanten door de Helderse straten met het verzoek om gulle gaven. Deze collecte bracht veel geld op, de wagen kreeg de naam kerstwagen. Ook wer den in verschillende winkels collecte klompjes geplaatst met de tekst: "Geef naar uw vermogen en geef met een dankbaar hart. Laat het licht en warm worden in hun woningen, ook door uw offer". Door alle gulle gaven kon het Leger des Heils ook de allerarmste Helderse gezinnen fijne kerstdagen geven. Bronnen: Gedicht strofe (anoniem) uit Helderse Courant, 24 december 1928. Diverse jaargangen Vliegend Blaadje, Regionaal Archief Alkmaar. Diverse jaargangen Helderse Courant, Regionaal Archief Alkmaar. Kerkelijk archief, parochie Petrus en Pauluskerk Kerkgracht. Schaatsen en ijspret op de Binnenhaven met koek en zopie en vastgevroren vrachtschepen, gezien vanaf de Ankerparkbrug, ter hoogte van de Nieuwe Brugstraat. (Ansichtkaart circa 1900) 26

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 26