Wintertafereeltje gezien vanaf de Keizersbrug richting de Westgracht en Keizersgracht. (Foto Bureau Helder, circa 1925) Ook hield het Leger des Heils vanaf de jaren 1920 in de maand december op het Koningsplein openluchtbijeen komsten met muziek en zang. December 1935 gaf stadsbeiaardier Tj. Dito voor het eerst een kerstcaril- lonconcert op het Monument der Nederlandse Reddingswezen op het Helden der Zeeplein. "Er was weinig wind zodat het geluid tot ver over de stad gehoord kon worden" meldde de Helderse Courant. Voor de ontspan ning buiten de deur vond tijdens de kerstdagen vanaf de eind jaren twintig in het Casino aan de Kanaalweg optredens plaats van bekende Neder landse artiesten en werd voor het eerst de charleston gedanst. Burgerlijk Armbestuur en kerstgave Het gemeentebestuur had in de twintiger jaren grote zorgen door de toename van werkloosheid. In 1920 telde de stad 30.000 inwoners waar van 2.936 werkzoekenden. Een werkloze uit die tijd beschrijft het als: "Wie geen werk had kreeg een oproep van de arbeidsbeurs. Werken bij de gemeentereiniging, achter de vuilniswagen, vuilnisbak ken legen. Soms straatvegen of met de darmenwagen mee. Afval van slagerijen en rokerijen ophalen. Dikwijls ook achter de beerwagen, emmers legen, stratenlang. En eind december einde werk". Het Burger lijk Armbestuur ondersteunde toen meer dan 200 Helderse gezinnen. Het bestuur betaalde de geneeskun dige hulp en gaf bonnen uit voor levensmiddelen en brandstof, de kinderen kregen klompen. Voor de kerstdagen werd door het Burgerlijk Armbestuur aan de arme gezinnen drie gulden uitgekeerd, per kind kwam daar 50 cent bij. "Personen die menen daarvoor in aanmerking te komen kunnen zich voor 22 december a.s. ten kantore Kerk- gracht 32 aanmelden. Van besturen van werklieden organisaties, vereni gingen of instellingen wordt even eens een opgave verwacht. Deze opgave moet vergezeld gaan van de namen, adressen en aantal kinderen beneden de 14-jarige leeftijd", aldus de oproep van de gemeente. De meest schrijnende gevallen kregen daarbij nog kerkelijke ondersteu ning. Niet iedereen vierde het kerstfeest in huiselijke sfeer. In de jaren 1920 kregen de kinderen van het weeshuis in Huis duinen tijdens kerstavond warme cho colademelk, een reep chocola en een sinaasappel. In het Oudenliedenhuis aan de Kerkgracht en het Tehuis voor ouden van dagen in de Jan in 't Velt- straat stond een kerstboom. Op eerste kerstdag was er muziek met een optre den van onder andere de Mandoline club of zang van meisjes padvinders. De bewoners kregen in de pauze warme chocolademelk met kerstkransjes. En op tweede kerstdag muziek en liederen door het Leger de Heils, met gebak, fondantjes, mandarijnen en voor de mannen vier sigaren. Veel werd hieraan bijgedragen door de plaatselijke mid denstand en particuliere giften. Marine hospitaal In het Marine Hospitaal aan het Nieu- wediep was de indeling in de jaren 1930 dat de marine afdeling beneden gevestigd was. De burgerafdeling bevond zich op de bovenverdieping. (Er was in die periode in Den Helder geen algemeen ziekenhuis, de katho lieken maakten vanaf 1929 gebruik van het nieuwe R.K. Lidwinazieken- huis aan de Polderweg). In het Marine hospitaal waren de zalen met hulst en kerstgroen versierd en er stond een kerstboom op de gang. Op eerste kerstdag trad het eigen zusterkoor op. Het koortje stond op de boven gang rondom de kerstboom, er werd viool gespeeld en een mondharmonicaclub gaf een concert. Op tweede kerstdag trad het koor van de Apostolische Gemeente en het R.K.-knapenkoor op. Er werden kerstkransjes en Weihnachtsstol uitgedeeld, de dokters en hun familie schonken de thee. Leger des Heils Het Leger des Heils is sinds december 1890 actief in Den Helder. Op 1 okto ber 1890 werd het gebouw, waar het Victoria Concert Hall aan de Spoor- gracht 38 (wijk O 267) was gevestigd, gehuurd en ingericht. Het gebouw, met een zaal voor circa tweehonderd mensen, werd behangen met een motief van rode schilden met daarop witgeschilderde spreuken en Bijbel- 25

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 25