dan overvol. Ieder jaar weer ver zocht de stationschef om de trein indien mogelijk een of twee dagen eerder te nemen. En voor wie dat kon betalen verzorgde Reisbureau WACO aan de Kanaalweg voor Hel- derse inwoners met de kerstdagen busreizen. Naar Düsseldorf, Keulen of Antwerpen, of zeven dagen Parijs geheel verzorgd voor 48,-. Patis serie Zeger Houter aan de Kanaal- weg verkocht voor de Heldersen die hun familie gingen bezoeken koek trommeltjes gevuld met Heldersche botersardines, een graag gewild kerstgeschenk. In de muziektent Vanaf omstreeks 1920 verzorgde het Stedelijk Muziekkorps jaarlijks op eerste kerstdag een kort ochtendcon cert in de muziektent in het Juliana- park tegenover het vroegere treinsta tion. Het korps speelde om wijding te geven aan de feestdagen. Het was traditie om als openingsnummer Stille Nacht van componist Frans Grubber te spelen. Over het Kerst concert van 1925 schreef de journalist van de Helderse Courant: "Traditiege trouw gaf het Stedelijk Muziekkorps op de eerste kerstdag een muziekuit voering in de muziektent aan het Plantsoen. Wij herinneren ons niet zoveel mensen tot bijwoning van een concert op de vroege morgen gezien te hebben. Want immers het was zon dag en dan is negen uur voor de meeste mensen bijzonder vroeg. Hon derden mensen beluisterden het kerstprogramma. Doodstil stonden de mensen te luisteren, al direct bij het eerste nummer Stille Nacht was er volle aandacht. Het was niet te ver wonderen dat dit vers met zijn prach tige statige klanken ontroering wekte. Een negental nummers volgden op dit kerstlied, alle geestelijke liederen, min of meer betrekking hebbende op het kerstfeest". Kerstmuziek Lie&ebbers van kerkelijke orgelmuziek en zang bezochten de kerstwijdings- dienst in de Lutherse kerk aan de Wezenstraat. Anderen gingen naar de gereformeerde kerk aan de Spoorstraat (Bethelkerk) waar organist Asma op het orgel bekende liederen speelde als Ere zij God en De Herdertjes lagen bij nachten, afgewisseld met een kwartet dat gewijde muziek zong. In de mili taire tehuizen zongen de plaatselijke koren en werd een boeiend kerstver haal voorgelezen. Voor het muzikaal vieren van het kerstfeest in huiselijke kring werd vanaf de jaren twintig blad- kerstmuziek verkocht voor piano, viool en mandoline, onder andere door J. van der Vliet aan de Koningstraat. Ook begon de verkoop van Columbia en Decca grammofoonplaten met num mers als Stille Nacht en Noël. En op straat zorgden de Heilssoldaten voor muziek en zang in de wijken op de eerste- en tweede kerstdag. De sfeervol verlichte etalage van vleeshouwerij C. Leibbrand, Keizerstraat 65. 24

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 24