(Het Sint Dominicusgesticht uit 1869 was een rooms-katholiek schoolgebouw voor jonge kinderen onder leiding van de zusters Dominicanessen. In 1925 werd het gebouw eigendom van de gemeente en bestemd als magazijn en werkplaats voor de ernaast gelegen gasfabriek. November 1946 werd de bovenverdieping (het kloosterkapel) in gebruik genomen door de personeels vereniging van het gas-water- en licht (Elgawa). In 1981 werd het gebouw afgebroken voor woningbouw aan de Jonkerstraat). Kerstfeest op zee Voor de zeevarenden die wegens verre reizen de feestdagen niet thuis konden vieren verzorgde het Comité kerstfeest op Zee vanaf circa 1910 geschenken die in speciale kerstkisten aan boord werden meegevoerd. De pakjes werden na een landelijke oproep in september ingezameld door het Waterschoutskantoor Amsterdam en het Tehuis voor Zeelieden Rotter dam. Den Helder was vertegenwoor digd door een klein comité. Vanaf begin november werden de kisten vanuit de havens van Amsterdam en Rotterdam meegegeven aan die sche pen wiens opvarenden hun kerstfeest niet thuis bij familie konden vieren. Ieder schip kreeg een kerstkist aan boord bezorgd. In hoofdzaak gevuld met handwerk gemaakte kussens, sokken, dassen en wanten maar ook leesboeken, tabak, spelen en versna peringen. De winkeliers Tot de jaren 1930 beperkte de aan dacht van kerstaankopen en inge richte etalages zich tot de bloemist, de banketbakker en de poelier. Pas na 1930 vertoonden de winkelstraten meer tekenen van het naderen van de feestdagen, met verlichting in de etalages, fraaie decoraties en uitstra lingen in winterse trant met sneeuw en dennengroen. Ja, alles wees dan op de naderende feestdagen. Vooral de kerstetalages bij Vroom en Drees- mann waren beroemd in Den Helder. Het was een goede traditie geworden dat de V&D winkel, gelegen aan de Spoorstraat - hoek Keizerstraat, met het kerstfeest iets bijzonders van haar zaak maakte. In die jaren waren 's avonds alle winkels geopend. Ook tijdens de christelijke feestdagen kon men er nog terecht. Maar dat dit gevoelig lag blijkt uit de oproep van 21 december 1937, waar een beroep op de christelijke mentaliteit van het Nederlandse publiek wordt gedaan: "Het bestuur van de Nederlandse handel- kantoor en winkelbedienden 'St. Franciscus van Assisi' wenst gaarne de verwachting uit te spreken dat op zaterdag a.s. over het gehele land door de algemene sluiting der winkels de viering van het feest van Christus geboorte tot uitdrukking komt. Dit mag in overeenstemming met een goede traditie worden geacht waarmee niet gebroken mag, noch behoefd te worden. Verschillende winkeliers hier ter stede ondersteunen dit verzoek gaarne en zouden het op prijs stellen als tot gemeenschappe lijke sluiting op de 1e kerstdag beslo ten zou worden". Maar er moest wel verdiend worden, en vers geleverd voor het kerstmaal. Dus waren de slagers open voor: best rundvlees, karbonade, rollade, bief stuk en varkensvlees, prima West- faalse hammen, Gelderse metworst, Haagse leverworst, Saucijs de Bou logne en gerookt vlees. De groente boer met spinazie, snijboontjes, sper ziebonen, zuurkool, mooie spruitjes en bloemkool, zoete appelen en zure appelen voor moes, stoofperen, zuid vruchten en puikbeste aardappelen. De kruidenier voor het nagerecht als vruchtengriespudding en amandeltjes griespudding. En de poelier voor een zwaar gemest konijn, of duinkonijn, hazen, soep- en braadkippen, zelfs eenden en duiven. Ja, er was een grote keuze voor wie dat kon betalen. Daar bij nog werden in vele gezinnen konijntjes gehouden voor het kerst maal. Wat betreft het eten van vlees is het opvallend dat al in de jaren 1920 de Nederlandse Vegetariërs Bond actief was met de leuze: "Kerstfeest - Lichtfeest. Wilt ge niet medeschul dig zijn aan het dooden van dieren, laat dan uw kerstmaal vleeschloos zijn" Ook werd in die periode voor het eerst tijdens de kerstdagen de Helderse pluimvee tentoonstelling gehouden. Naar de zondagschool Veel Helderse kinderen gingen naar de zondagschool. Landelijk werden de zondagsscholen opgericht in de jaren 1850. Bekend is dat in 1906 in de doopsgezinde kerk aan de Kerk- gracht op tweede kerstdag de viering werd gehouden met de kinderen van de zondagschool. Vanaf de jaren 1920 werd voor de zondagschool kerstviering gehouden in gebouw Palmstraat, in de Ned. Herv. Kerk aan de Weststraat, in gebouw De Ster der Hoop te Julianadorp, in de kerk te Huisduinen, in de christelijke school aan de Kortevliet en in de kerk te Julianadorp. Duizenden kin deren gingen vanuit de zondagschool naar de speciale kerkdienst om bij grote versierde bomen met bran dende kaarsen naar het verhaal van de geboorte van Christus te luisteren. Dan werden er versjes gezongen en versnaperingen uitgedeeld en bij het verlaten van de kerk ontving ieder een een leesboek, een jongens- of meisjesboek. De Rooms katholieke kinderen hadden geen zondags school, zij vierden vanaf 1915 kerst feest op tweede kerstdag in het gebouw van de R.K. Volksbond aan de Molengracht. Met zang, en een kerstvertelling onder de vertoning van lichtbeelden. Met de feestdagen de stad uit Omdat een groot aantal militairen van marine en landmacht die in Den Helder gelegerd waren elders woonden, vond jaarlijks voor de kerstdagen een ware uittocht naar hun familie plaats. De treinen waren 23

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 23