Kerstmis in huize Schendelaar Joubertstraat 63, met de kinderen Joop en Trudy en hun ouders Joop en Rie Schendelaar. Rechts grootouders Van Putten uit Hilversum. (Foto circa 1950) rozijnen en sukade met bovenop een laag poedersuiker. Zo rond het jaar 1880 werd het bakken van deze koe ken verdrongen door kersttulbanden en Weihnachtsstollen dat overkwam uit Engeland en Duitsland. Vanaf die jaren begonnen in Den Helder de broodbakkers de kerststollen te bak ken. Broodbakker Van Ede aan de Binnenhaven adverteerde dat zijn Saksische Thüringer Weihnachtsstol- len in alle prijzen te verkrijgen zijn. De landelijk bekroonde broodbakker Witsenburg aan de Hoofdgracht ver kocht op kerstavond: "De echte Thüringer Weihnachtsstollen, fijn kerstbrood, tulband, pain de luxe en tafelbrood". En confiseur Langerijs in de Spoorstraat verkocht zijn speciali teit, kerstkransen en schuim kerstfi guren. Naar de kerk Het vieren van het kerstfeest in de kerken is van alle tijden. Maar door de berichtgeving in de krant uit die tijd is er meer bekend over het ver loop van de diensten: "Straks luiden de kerkklokken der onderscheidene gemeenten, de een vroeger, de ander later. Maar allen hebben ze hetzelfde doel, namelijk de gelovigen tot kerst misviering in het bedehuis op te roe pen. Weldra is het kerkgebouw gevuld, de dreunende orgelklanken klinken tegen de booggewelven en allen verenigen zich in 't gebed. Straks rijzen de lofzangen en hoort men de gebeurtenissen bespreken die sinds eeuwen de grote verandering in de maatschappij teweegbracht, de zege ningen verkondigen, die de leer van Jezus over de aarde heeft verspreid. En dan het oude lied der engelen weerklinken: Eere zij God in den Hooge! Vrede op aarde. In de men- schen welbehagen!" aldus de Helderse Courant in 1888. Ruim dertig jaar later schreef de krant in 1922: "Het kerstfeest een religieuze herdenking door velen gecombineerd en meer en meer gebracht in het kader van intieme huiselijke gezellig heid, maar daarom niet minderwaar dig en diep doorvoeld. Kerstmis heeft ook voor de niet-gelovige iets plech tigs, ontroerend en onbewust komt men onder de invloed van de Kerst stemming. Ja het zijn bijzondere dagen in einde december. De vrolijke kerstdagen, dagen van vreugde en ernst, met fraaie kerstbomen en ver sieringen, winkels en huizen getooid in rood, groen en zilver. Ze geven ons gezelligheid en ontroering een Vrede op aarde en in de menschen welbeha gen". Vanaf de dertigerjaren werd het kerstfeest ook in de kerken wat uit bundiger gevierd. Zo vond in de avond van kerstnacht in Huisduinen een bijzondere kerstwijding plaats. In het voorportaal van de geopende kerk stond een verlichte kerstboom terwijl de kerk verder donker bleef. Voor de ingang speelde het fanfarekorps Harmonie uit Julianadorp Stille Nacht, waarna de predikant staande op de kerkdrempel het kerstevangelie (Lukas 2 1-20) voorlas. Daarna speelde de muziek Eere zij God en zongen de omstanders mee. Nadat de predi kant een zegenwens voor het kerstfeest had uitgesproken ging men huiswaarts. In de dertigerja ren stonden in de kerken hoge sparren met brandende kaarsjes, versierd met slingers en ballen. Om de plafondluchters met kaar sen was sparrengroen bevestigd. Tijdens de diensten waren de ker ken tot de laatste banken vol. En over dag ging menig gezin wandelend naar de Petrus en Pauluskerk aan de Kerk- gracht waar een prachtige kerststal van beelden in het portaal stond opgesteld. Sint Dominicusgesticht Het bewonderen van de kerststal en de kerstboom door publiek vond ook al plaats in de jaren 1870 tijdens beide kerstdagen in het Sint Domi- nicusgesticht in de Jonkerstraat. Het gesticht maakte gebruik van de belangstelling door een kerstcollecte te houden ten behoeve van kleding voor arme schoolkinderen. De advertentie in de krant meldde hier over: "Op 18 december 1870 met het oog op het kerstfeest zal in het gebouw van Sint Dominicusgesticht evenals vorig jaar een grote kerstboom wor den opgericht. Tevens zullen bij die gelegenheid de goederen worden uitgestald die door welwillende per sonen zijn geschonken. En welke later bij wijze van tombola aan de arme kinderen als prijzen zullen toegewezen worden. De kerstboom zal op beide dagen voor eenieder rijk of arm te bezichtigen zijn aan de grote deur en aan de kleine poort". Dat jaar werd aan vijfron- derd arme kinderen kleding en ver snapering verstrekt. 22

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 22