is de feestvreugde dat een pak sneeuw geeft tijdens de kerstdagen van alle eeuwen. Want vroeger keek men er ook al naar uit. En ook toen werden er gegevens bijgehaald uit kronieken van nog eerdere witte kerstvieringen die de voorouders hadden beleefd. Kerstbomen De verkoop van kerstbomen in Den Helder vond voor het eerst plaats zo rond het jaar 1900, kleine boompjes, dat wel. Zo beveelt in een advertentie P. Puinbroek bloemist aan de Molen gracht: "Zich beleefd aan voor het leveren van kerstbomen en hulst met mistletoe, flink bezet met bessen". Ook Jan van Amesfoort begon met de verkoop van kerstbomen en hulsttak ken. Hij had een speciale kerstetalage in zijn bloemenzaak aan de Koning straat compleet met mandjes rode tulpjes en hulstmandjes. En natuurlijk stonden op de weekmarkt de marktlui met kerstbomen en gingen de hande laren met hun handkar vol boompjes door de straten. Voor de kerstartike len kon men bij de firma Vrieslander aan de Zuidstraat terecht in de winkel Allemansgading. Met versieringen als rood crêpepapier, boomkaarsenhou ders, kerstklokken, ballen en pieken. Ook Vroom en Dreesmann maakte reclame voor het kerstfeest met een ruime sortering artikelen waaronder vanaf de jaren dertig zelfs ook kunst boompjes. Door de stijgende welvaart in die periode begon men in huise lijke kring het kerstfeest uitbundiger te vieren. Ook in de uitgaansgelegen heden en de bioscopen werd kerstver siering aangebracht. De krant omschreef het als: "Het wordt de laat ste jaren hoe langer hoe meer de gewoonte om met de kerstdagen, door het plaatsen van kerstbomen, het aanbrengen van dennengroen en hulsttakken en andere versieringen kerststemming te brengen". Zo stond tijdens Kerstmis 1934 voor het eerst een kerstboom in de hal van het treinstation, fraai versierd met kaars jes. Ook buurtverenigingen plaatsten een boom in hun wijk. En er werden vroegbloeiende hyacint bloembollen verkocht, a&omstig van kwekers uit Zuid-Frankrijk, die tijdens Kerstmis bloeiend in de huiskamers stonden. Ook werd er vanaf de jaren dertig op kerstavond gewinkeld in de stad. Voor het eerst kocht men toen kleine cadeautjes voor de kinderen voor in de boom. En ja, toen was er ook al bij velen de angst dat het kerstfeest met pakjes het Sint Nicolaasfeest van 5 december zou verdringen. Maar er veranderde meer, want wie het kon betalen ging met Kerstmis buiten de deur eten. En in die tijd werd het gewoonte dat kinderen met hun kerst rapport naar grootouders en ooms en tantes gingen om het rapport te laten zien, want dat leverde altijd wel een paar centen op. En men begon met het versturen van kerst- en nieuw jaarskaarten die verkocht werden in de bloemenwinkels en de boekhandel. Kerstbrood Tot ver in de 19e eeuw bakte ieder huisgezin van oudsher op 25 decem ber een kerstkoek. Dat was een zeer grote platte koek van witbrooddeeg, goed gevuld met pruimen, krenten, Kerstviering van het Apostolisch Genootschap in de zaal aan de Hoogstraat, nabij de Loodsgracht. Boven het zangkoor staat de naam van apostel Van Oosbree, rechts de naam van apostel Steinweg. Foto circa 1930) 21

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 21