Persoonsbewijs Iek van Gelder dat door hemzelf werd vervalst. Hij vond dit document, onder de naam Piet Voormeij, niet erg veilig en vervaardigde later een nieuwe vervalsing ten name van J.A. van Gelder. "Het huisje aan de Molenstraat". Zie ook 'Oorlogsherinneringen', Levend Verleden juni 2008 en 'Helders Erfgoed', Jan T. Bremer, pag. 176. een ogenblik dat de sleutel in het slot van de voordeur werd gestoken. Wij zeiden al "daar zijn ze dan" maar het was gewoon mijn Vader die zich eruit had gepraat! Ze hadden inderdaad ontdekt dat er ten onrechte Ausweise waren uitgereikt maar ze hadden geen idee van uitgebreide vervalsingen. De arrestatie was veroorzaakt door iemand die had gezegd dat Ausweis van mijn Vader te hebben gehad wat inderdaad klopte maar natuurlijk wist mijn Vader nergens van. Voor zover mij bekend waren de heer en mevrouw Rieselman slachtoffer van het nieuwe Ausweis. Blijkbaar kregen ze dat niet, waarschijnlijk omdat ze geen klanten meer hadden en zo moesten ze de stad verlaten. In het algemeen was mijn Vader er zeer kien op zelf geen valse papieren te gebruiken. Toch bevond zich in zijn portefeuille toen de Duitsers die inspecteerde zowel het echte als een vals Ausweis voor de fiets. Dat was gemaakt om te zorgen dat ik ook zon der probleem de fiets kon gebruiken. Mijn Vader zag dat langs komen maar de Duitsers merkten het niet op. De kwaliteit was zo goed dat zelfs Iek echte en vervalste papieren ook niet kon onderscheiden.' 19 ft V/Öft.ÜT

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 19