Bemerkingen over familieverhaal Snoerwang Ir. P.P. Loesberg, Bennekom Bij het lezen van het artikel 'Familie Snoerwang in de Tweede Wereldoorlog' van Ruud Claessen (Levend Verleden juni 2017) kwam ik de mij bekende 'kluis' tegen voor het bewaren van stempels. Ik heb daarover enkele bemerkingen. Laat ik beginnen met op te merken dat ik de zoon van dokter Loesberg ben. De tweede opmerking is dat de heer van Gelders roepnaam Iek was en niet Ies, maar dat kunnen alleen ingewijden weten. De 'kluis' heeft mijn Vader door een meubelmaker dan wel meubelfabriek in Den Helder laten maken. De naam ben ik kwijt maar eind 1944 had deze meubelmaker een werkplaats in de Emmastraat voor zover ik mij kan herinneren (waarschijnlijk v.d. Blom Wilhelminastraat 63, Red.). Gedachte was dat die stempels ook bij huiszoe king niet gevonden moesten worden. Het is een constructie die je niet van een meubelmaker verwacht. Ook over de inhoud van de 'kluis' kan ik wel iets vertellen. Dat stempel van een ring met een Duitse adelaar was het eerste stempel dat Iek heeft gemaakt; de randschriften tekende hij toen nog in. Dit stempel is gemaakt van linoleum voor linoleumsneden, waarschijnlijk een restant van linole umsneden die mijn oudste zuster had gemaakt. Later werden de stempels gesneden uit afsnijsels van de vloerbe dekking uit de wachtkamer die vlak voor de oorlog was vernieuwd. Eind 1944 werd een nieuw Ausweis voor het betreden van Den Helder ingevoerd dat van een aantal stempels was voorzien. Echter was de procedure deze dat de blanco Ausweise op de Ortskommandantur werden ingevuld en daarna door de burgemeester met een naamstempeltje akkoord bevon den. Dan gingen ze terug naar de Orts- kommandantur en werden de stempels erin gezet, waarna ze konden worden afgehaald. Dat naamstempeltje nu werd door Iek nagemaakt en zo kon den vervalsingen ontstaan die vrijwel echt waren. De Duitsers waren zo overtuigd van de waarde van die stem pels dat ze met de blanco Ausweise blijkbaar slordig omgingen en die daardoor in handen van de illegaliteit konden komen. Die werden dan inge vuld, van het genoemde naamstempel- tje voorzien en tussen de "echte" Aus- weise gestopt. Toen Iek alle stempels had nagemaakt werd het natuurlijk mogelijk om Ausweise te verschaffen zonder bezoek aan de Ortskommandantur en dat was toch wel vaak beter. Er kwamen later ook vervalste blanco Ausweise maar die waren qua kleur wat afwijkend van de echte. De 'kluis' is tot het einde van de oorlog in handen van Iek gebleven en dus nooit tij dens de oorlog in bezit van de Bierstekers geweest. De Vervalste stempels uit de houten kluis. stempels werden geheel 'op het oog' gemaakt. Iek gebruikte worstenvel om de afdrukken over te trekken en dan af te drukken op het rubber, hij bleef zijn eigenlijke vak trouw! De Duitsers had den natuurlijk meerdere identieke stempels en dat gaf bij het vervalsen wel ruimte. Soms waren die stempels zelfs behoorlijk verschillend; op een moment bemerkten wij dat hetzelfde stempel bestond van de adelaar kij kend naar rechts en één kijkend naar links! Het verhaal over de arrestatie van mijn Vader klopt niet. In werkelijk heid kwam kort na de bevalling 's-middags een man aan de deur die vroeg "Is de heer dokter thuis?" Mijn zuster zei toen: "wat een gekke vent om dat zo te vragen", zonder de zin snede als Duits te herkennen. Maar mijn Vader was onbereikbaar en die man zou later wel terugkomen. Dat deed hij ook in het begin van de avond. Toen hij werd binnen gelaten kwam er een tweede man bij en later bleek er een derde man achter het huis post te hebben gevat. Maar mijn Vader vreesde huiszoeking en koos ervoor zonder verzet met de heren mee te gaan. Ik was erbij toen dit alles gebeurde. Met z'n vieren liepen ze daarna naar het kantoor van de Hafenüberwachungstelle aan de Hoofdgracht. Toen ze weg waren werd de kraamkamer meteen opge ruimd en Iek en zijn vrouw zijn toen meteen met de baby over de schutting naar het huisje aan de Molenstraat gegaan. Ook tuigde ik een leiding af die ons uit het huisje aan de Molen straat van stroom voorzag en mijn Moeder en ik ruimden een aantal belastende papieren op. De volgende ochtend was er nog steeds geen huis zoeking gedaan en hoorden wij op 18

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 18