Nieuw Den Helder ('Jeruzalem'). Op de voorgrond winkelcentrum Seringenplein. Namen, wat dacht u van Huisduiner Jan Corneliszn Duyts die al in 1672 zo trots op zijn geboortegrond was dat hij bij de bouw van zijn vier fraaie panden in de Kerkstraat in Amster dam bijzondere gevelstenen liet plaat sen: vier gevelstenen met een afoeel- ding en de naam van Wieringen, Huisduinen, Helder en Het Nieuwe Diep! Amsterdam heeft Huisduinen onlangs opgeknapt. Gevelstenen uit 1672 in het centrum van Amsterdam zijn, historisch gezien, misschien wel net zo belangrijk als de straatnaam Rue du Helder in Parijs en Biarritz. Ik heb mij laten vertellen dat de redactie extra aandacht aan die honderdenja ren oude gevelstenen wil besteden. Volgens mij is dat terecht. nieuwe station van architect G.J. van der Grinten geopend, een symbool van die naoorlogse wederopbouw. In datzelfde jaar ging ik als 12-jarig jochie naar het gemeentelijk lyceum in de Molukkenstraat. Een schitterend nieuw schoolpand van Wieger Bruin. Ik herinner mij dat wij bij de opening van die school naar het nieuwe station lie pen om oud-leerlingen (reünisten) op te halen. Het was het begin van een nieuwe periode, voor Den Helder, maar zeker ook voor mij als brugpieper, hoe wel die benaming van eersteklassers toen nog niet bestond, dat kwam pas met de Mammoetwet. In september ging mijn oudste kleinzoon, in augustus 12 jaar oud geworden, ook voor het eerst naar de middelbare school. Mijn nieuwe school van toen bestaat al lang niet meer, die is verleden tijd. In Alkmaar zou Wieger Bruin ook actief worden In Alkmaar verzette de bevolking, mede geleid door de heer H. Ringers, voorzitter van de Historische Vereni ging Alkmaar (opgericht in 1925!) zich vrijwel meteen tegen de geplande naoorlogse nieuwbouw. Hendrik Rin gers (1880-1975) was de eigenaar van de bekende chocoladefabriek in Alk maar. Een tweede notabele Alkmaar- De verbinding van de Nieuwe Haven via de drie bruggen naar de Ruyghweg. der, de heer H.J.M. Hofstee, directeur van de verzekeringsmaatschappij 'het Hooghe Huis' liet zelfs een ezel met een bord door die stad lopen met de tekst: 'Wieger Bruin is een ezel'. De plannen in Alkmaar werden door die acties steeds aangepast, pas in 1967 was er een definitief stadsplan, een plan waardoor het historisch stads beeld van Alkmaar behouden bleef. Wij hadden toen al lang een nieuw centrum en een nieuwe stad. Oude bruggen slopen was wellicht een ramp, maar grachten willen dempen en halve stadswijken willen slopen om wegen aan te leggen, was toch echt van lotje getikt. Stadsbestuur ders, planologen en verzet van de bevolking, de bewoners van Den Hel der in het Centrum en de Visbuurt uit begin jaren 70 kunnen er ook over meepraten. Vraag het maar aan oude actievoerders, ik weet nog wel een paar namen. fSOicpniE! ior*-irï.: 17 tr Is G 'A' L L

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 17