"Plan ter dekking en verdediging tegen vijandlijke aanvallen van's lands zeehaven het Nieuwe Diep aan den Helder". Ontwerp van Jan Blanken, 1803. (Nationaal Archief) ledig nieuwe verbinding tussen de naoorlogse Nieuwe Haven en de stad tot stand. Een nieuwe haven voor een nieuwe vloot met alweer grotere sche pen. Dat hoorde bij die wederopbouw van Den Helder. De motor daarachter was staatssecretaris Henricus Cornelis Willem Moorman (1899-1971) die in oktober 1950 tot vice-admiraal was benoemd. Een verbinding met drie nieuwe bruggen waardoor oude brug gen konden verdwijnen. Helaas ook die bijzondere Ankerparkbrug. De brug die samen met de Botbrug over de Bassingracht bij de Nieuwstraat en de Keizersbrug bij de Keizerstraat eeuwenlang de verbinding tussen de haven 'Het Nieuwe Diep' en Nieuw- stad vormde, de woonplaats van de Nieuwediepers. Jutters woonden in het Ouwe Helder en Huisduinen. Dat de betekenis van die woorden na de oorlog ook veranderde komt door alle naoorlogse wijzigingen en de vele nieuwkomers bij Den Helder - Mari- nestad. Verdwenen bruggen, het zijn er trouwens best veel. De Gasbrug, de Botbrug, de Willemsbrug, de Bascule- brug, de Keizersbrug, en altijd als eerste genoemd, de Ankerparkbrug. Een wederopbouw die begon met de Zweedse barakken, de Oostenrijkse woningen en de bouw van Oud en Nieuw Den Helder, met Jeruzalem. Alleen Jutters en Nieuwediepers weten meteen het hoe en waarom van die namen. Buitenstaanders en nieuwkomers begrijpen er vaak niets van. Aan de wieg van de stadsplannen stond professor Wieger Bruin (Gro ningen 1 april 1893 - Naarden 13 juni 1971). Volgend jaar is het dus 125 jaar geleden dat hij geboren is. Zijn naam zal altijd met de wederopbouw van Den Helder verbonden blijven. Hij had grootse plannen voor deze verou derde en verwoeste stad waarvan 2000 woningen door de bombarde menten onherstelbaar waren vernield en 2000 woningen voor de Atlantik- wal waren gesloopt. Den Helder moest een voorbeeld voor de weder opbouw worden. Veel werd er gereali seerd, maar niet alles werd uitge voerd. Het stadsherstel van het oude centrum van de laatste jaren rekent eigenlijk met een deel van de plannen van Wieger Bruin af. Paraderen en Taptoes zijn uit de tijd geraakt. De daarvoor ontworpen pleinen zijn ver dwenen, een groene long komt terug; het stadspark als verbinding naar de zee. De watertoren moest indertijd eigen lijk ook verdwijnen, kreeg uiteindelijk als pion een nieuwe uitstraling, en is nu al weer een aantal jaren in oude luister hersteld. Het oude station werd gesloten en gesloopt. Volgend jaar zestig jaar geleden (1958) werd het i>\uJt r. tort 16

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 16