naast kregen ze elk jaar behalve 'kolengeld' vaak nog 2 a 3 keer per jaar f 25,- extra. Ook met Sinterklaas was er voor hen iets extra's. Sedert 1955 ontvingen zij jaarlijks ook een reusachtig kerstpakket. Het echt- parenpakket omvatte 20 sigaren, een ons tabak, een Goudse kaas, een pond koffie, een ons thee, een kerstkrans en een blik ham. Het weduwenpakket bevatte behalve kaas, koffie, thee, kerstkrans en ham, een doos choco lade, een doos stroopwafels en een blik biscuits. Vanaf 1957 kwamen er ook Paaspak- ketten waarin behalve lekkernijen, lakens en slopen, hand-en-theedoe ken. Ook de kerstpakketten werden vervolgens aangevuld met ondergoed, sjaals, handschoenen, enz. Met de benoeming van Mr. J.D. Rehorst, burgemeester van Den Hel der, in het bestuur van het Dorus Rij kersfonds werd het traditie dat de Helderse burgemeester tevens bestuurslid van het Fonds werd. Den Helder, de stad waar Dorus Rijkers, de Koning der Zeeredders gewoond en gewerkt had, bleef toch een speci ale plaats innemen. De Algemene Ouderenwet (1957) Per 1 januari 1957 kwam er een staatspensioen voor alle ouderen in ons land volgens de Algemene Oude ren Wet (AOW). Destijds bekend als 'het tientje van Drees' (minister-presi dent Willem Drees). Het was weinig maar het was een basisinkomen om echte armoede te voorkomen. Geen reden nog voor het bestuur van het Fonds om met de uitkeringen te stop pen. Het bestuur zag de uitkering aan de oud-redders als een ere-pensioen dat de oud-redders hadden verdiend voor hun heldhaftig gedrag. Het Fonds hoefde ook niet te bezuini gen. De inkomsten waren inmiddels zo gestegen dat ze groter waren dan de uitgaven. Het bestuur besloot zelfs een gedeelte van het 'stamkapitaal' te beleggen. Wel ging het bestuur van het Fonds na in hoeverre de uitkerin- gen voor sommige oud-redders moesten worden 'bijgesteld'. Boven dien werden elk jaar de bedragen bijgesteld vanwege de zogenaamde inflatie (geldontwaarding). De dood van Levi Grunwald Vanaf de 23e jaargang in 1959 werd de onvermoeibare Grunwald bij het volschrijven van de 'Stormklok' gesteund door zijn vriend Anthony van Kampen. De vroegere collega van Levi Grunwald bij de Helderse Cou rant schreef maandelijks een groot artikel vol wetenswaardigheden over maritieme zaken, in zonderheid betreffende scheepsrampen en red dingen. Levi zelf, de 'biograaf van de zeeredders' was altijd aanwezig bij de redders. Zo was hij nog een jaar voor zijn dood (1961), hoewel toen toch al 75 jaar, aanwezig bij een bezoek van de oud-redders aan het vliegdekschip Hr.Ms. 'Karel Doorman' in de (nieuwe) haven van Den Helder. Ook bezocht hij veelvuldig oud-red ders, bijna altijd voor een interview. Hij leek ijzersterk en het was dan ook een grote schok toen hij op 17 mei 1961 op 76-jarige leeftijd onverwachts overleed. Gestorven 'in het harnas'. In het juli-nummer 1961 verscheen nog een laatste artikel van Grunwald getiteld 'De eerste tocht van Dorus Rijkers'. Hoewel Anthony van Kampen nog enige tijd geprobeerd heeft de 'Storm klok' maandelijks te doen verschijnen, 'zo hard als die klok onder Grunwald had geluid, luidde hij niet meer'. Literatuur: 1. L.C.E. van 't Zand, Het Fonds der Blauwe Zeeridders, 1998 2. C.Bot, Als de Noordwester woedt, (zonder jaartal) 3. J.T. Bremer, Roeiredders aan het Marsdiep, 1998 4. J. van den Berg, Een eeuw moed, volharding en zelfopoffering, 2008 14

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 14