Het Helden-der-Zeefonds 'Dorus Rijkers' in de oorlog en de jaren daarna Jan T. Bremer Normale collectes 'Na de Duitse bezetting van ons land in de meidagen van 1940 veranderde er voor het Dorus Rijkersfonds aanvankelijk weinig. Men kon dat jaar zelfs spreken van geslaagde collectes en men besloot de wekelijkse toelagen van de oud redders zelfs met een gulden per week te verhogen. De 'Stormklok', sinds 1936 het officiële orgaan van het Dorus Rijkersfonds, verscheen eveneens normaal. 'Oók de redders van de reddingmaat schappijen bleven gewoon doorgaan met hun werk. De zeeën werden immers alleen maar gevaarlijker in een oorlogssituatie en het aantal keren dat de redders moesten uitva ren nam alleen maar toe'. Aldus de schrijver van het jubileumboek van het Dorus Rijkersfonds bij het 75-jarig bestaan. 1) Zoiets zou in een jubileumboek van de reddingmaatschappijen bepaald niet geschreven worden. Zeemijnen en beschietingen De situatie was immers bepaald niet 'gewoon'. Al op 10 december 1939 voer de reddingboot 'Dorus Rijkers' uit naar een schip dat op een zeemijn gelopen was, de kustvaarder 'Imming- ham'. Het jaar erop voer de Helderse reddingboot zestien maal uit naar in zee gestorte vliegtuigen, beschoten of getorpedeerde schepen, slechts een enkele keer voor 'gewoon' gestrande schepen. Bij hun reddingwerk werden ze zo nu en dan vanuit de lucht beschoten. Dan kon het gebeuren dat ze ondanks donkerte niet met licht op durfden varen, waardoor zelfs deze ervaren zeelui de weg kwijtraakten wat vanwege de overal aanwezige zeemijnen levensgevaarlijk was. Op 14 mei kreeg schipper Coen Bot van de 'Dorus Rijkers' 45 opvarenden van het voor Callantsoog door de Duitsers tot zinken gebrachte Neder landse marineschip 'Johan Maurits van Nassau' aan boord, waaronder vele zeer ernstige gewonden. 'Wij kregen onderweg een aanval van Duitse vliegtuigen te doorstaan. Een bom kwam op tien meter afstand van ons in het water terecht en onze 'Dorus Rijkers' werd zo hevig opzij gesmeten dat het leek of de motor eruit zou springen', volgens schipper Bot. 2) Het was de eerste keer dat de beman ning van de (Helderse) reddingboot te maken kreeg met slachtoffers van oorlogsgeweld. Er zouden nog vele keren volgen. 'Stormklok' Voor het Dorus Rijkersfonds begon nen de moeilijkheden met 'De Storm klok' in juni 1941 toen redacteur Levi Grunwald de laatste hand legde aan het laatste nummer van de vijfde jaar gang. Hij werd opgebeld door de chef van de (Helderse) drukkerij De Boer, de drukker. Er waren problemen met de Duitse censuur (de Presse Stelle) vanwege het gebruik van de naam van de Koningin in de kop van het tijd- In 1924 werd ten bate van het Dorus- Rijkersfonds te Rijswijk een groot weldadigheidsfeest gehouden. Op het marktplein van links naar rechts: de organisator Henri ter Hall, Jan Bijl met Dorus Rijkers uit Den Helder en Cornelis Klaassen uit Scheveningen. (Album Henk Schoorl) 10

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 10