Ver Dwalen XII Helderse historie door de eeuwen heen Ko Minneboo 'Er zijn van die plekken die om de een of andere reden altijd meer warme gevoelens oproepen dan andere plekken. Heeft U dat ook?' Mijn antwoord was zonder aarze ling: 'Ja, ik denk zelfs dat alle men sen wel van die bijzondere plekken hebben.' Vreemd is wel dat ik een dergelijk gevoel het laatste jaar ook steeds bij de Fabrieksgracht heb. Sinds de opening van ons HHV-kan- toor in school 7 rij ik een aantal keren per week over die Fabrieksgracht. Tijdens de uitgebreide werkzaamhe den om daar de grond te saneren kwamen er in het afgelopen jaar steeds meer herinneringen bij mij op. Die saneringswerkzaamheden zijn nu afgerond en de Fabrieksgracht wacht op een nieuwe toekomst. Een toe komst waar dat bijzondere gebied volgens mij al veel te lang op wacht. Dat de aansluiting met de Ruyghweg daarbij ook steeds in het nieuws komt, maakt deze 'ver dwaling' wel licht wat minder vreemd. De oude Molensloot met aan de ene kant de houthandel en aan de andere kant de Gasfabriek. Na dat overleg tussen het college en het Visbuurtbestuur meldt B&W op 19 juni 1973 het volgende over die Visbuurt was ik in Bodemsanering voormalige werf Gebroeders Janzen. Later die jaren 70 als net houthandel N.V. voorheen Nico Vinken Co. Zie op de voorgrond afgestudeerd weg- en langs het kanaal de restanten van de oude houten beschoeiing. en waterbouwkun- dige echter al zo eigenwijs om met dat toenmalige college van B&W van mening te verschillen over de histori sche grens van de Visbuurt. Die grens was natuurlijk de Sluisdijk. Maar het college vond dat het de Fabrieksgracht moest zijn. Eerlijk gezegd was die dis cussie slechts een onderdeel van de toenmalige strijd om het voortbestaan van de Visbuurt, en de absolute nood zaak daarbij om het gemeentelijk idee van een doorgetrokken Reigerstraat uit de plannen te schrappen. Door als Vis- buurt die foute grens op dat moment te accepteren ging de verlengde Reiger straat een jaar later definitief niet meer door. De gemeente kon daardoor haar plannen om een nieuwe Sluisdijkbuurt (muizenstad) te bouwen doorzetten en wij hadden een belangrijk deel van de Visbuurt van de sloop gered: de Van Limburg Stirum en de van Hogen- dorpstraat, en ook die bijzondere woningen op de Fabrieksgracht met haar historische gevelsteen. De plannen voor het buitendijks gelegen gebied tussen Sluisdijk en de Fabrieksgracht hebben daarna 45 jaar stilgestaan. Ter wijl wij als Visbuurt in onze plannen van 1971 daar toch al nieuwbouw had den getekend. De dichter Brederoo (1585-1618) zei het al: het kan verkeren. Verlengde Rei gerstraat Bij een uitgebreid overleg op 5 sep tember 1972 van het college van B&W met het bestuur van de Belangenvereni ging Visbuurt hield volgens wet houder Blom de Visbuurt op bij de Fabrieksgracht. Als bestuurslid van de 9

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 9